adventní neděleDnes je první adventní neděle, znamená to, že do Štědrého dne zbývají ještě další tři. Dnešek je právě dnem, kdy se začínají zdobit domy světýlky, vyrábí se adventní věnce a zapaluje se na něm první svíce. Začínají se také zpívat a hrát vánoční písně.

Advent

Advent je začátek liturgického roku a je to doba, kdy se čeká na příchod Spasitele. Je to doba dobročinnosti. Dříve lidé v období adventu drželi také půst od všech zábav, od tance a zpěvu. Za poslední dvě století se ale tato doba stala přípravou na Vánoce. Kupují se dárky, peče se cukroví. Důležitý je také úklid a aranžování vánočních dekorací, často ručně vyráběných.

Adventní věnec

Je to tradiční symbol západní církve. Obvykle je z jehličnatých větví a má čtyři svíce (počet může být i vyšší, záleží na tradicích). Tradicí je ale na každou adventní neděli zapálit jednu svíci. To, že se dělá tradičně kruhový věnec, nese význam jednoty a věčnosti. Stálezelené rostliny – jehličnany – jsou pak symbolem života. Barva svíček se může lišit, ale tradicí je fialová barva, ta patří k adventu.

Jak vyrobit adventní věnec?adventní věnec

Je k tomu potřeba slámový nebo polystyrenový kruh, drát, větvičky jehličnanu, 4 svíce, kalíšky se špičkou na upevnění svíček, usušené ovoce, skořice, šišky, umělé ozdoby. Nezapomeňme ani na nůžky, kleště na drát a lepidlo – může být tavná pistole.

Nejdříve naaranžujeme větvičky jehličnanu tak, aby zakryly celý kruh. Vše upevníme drátem. Pak vezmeme kalíšky, které upevníme na věnec tavnou pistolí. Pomocí pistole (nebo lepidla, nejlépe vteřinového) pak upevníme mezi větvičky ostatní ozdoby, které jsme si nachystali. Mohou to být usušená jablka, pomeranče, mohou to být i malé baňky nebo jiné ozdoby, které se tradičně dávají na stromeček. Věnec si můžeme ozdobit dle vlastní fantazie!

Pozor na svíčky!

Posledním krokem je nachystání svíček. Kalíšek je důležitý na vosk i kvůli možnému zapálení věnce. Je důležité nenechávat zapálené svíčky na věnci bez dozoru. Jehličnany jsou rychle hořlavé. Pokud by se stalo, že ze svíce zůstane méně než její polovina, je vhodné ji vyměnit za novou, aby nedošlo k neštěstí. Pokud chcete vyrobit více věnců, není problém přidat více ozdob, vynechat svíčky i kalíšky a připevnit ho na dveře nebo do okna!

Fotografie publikována se svolením Gualberto107, marin Photography/FreeDigitalPhotos.net