Jako zdravé mlsání se dá bezesporu označit ovoce. Sušit se dá hned několik druhů. My se dnes podíváme na zoubek sušeným jablkům, tedy křížalám. O historii se toho příliš neví, ale existují domněnky typu: sušené ovoce pochází z Kavkazu, hlavně Arménie a Persie.
Křížaly, co to je?
Křížala je sušený plátek ovoce. Většinou se jako křížala označuje usušené jablko nebo hruška. Usušené ovoce vydrží mnohem déle než čerstvé ovoce a i po usušení si zachovají vitamíny a chuť. Jak budou hotové křížaly chutnat záleží na odrůdu jablek, ovšem lze to trošku ovlivnit tím, že se nakrájené ovoce nechá uležet ve sladkém nálevu.
Správné křížaly jsou pružné, přesto po ukousnutí křupnou a barvu mají do žlutohněda. Každý má ale křížaly rád jinak, nedoporučuje se však nechat je vysušit úplně ani je sušit málo – tak, že jsou příliš šťavnaté. Potom se mohou brzy zkazit. Správné křížaly lze uchovat i několik měsíců (někdy se uvádí, že při správném skladování vydrží i dva roky) – pokud se dříve nesní.
Než začneme sušit
Můžete krájet otlučená jablka, ale ne shnilá. Jedno jablko si rozkrojíme na půl a tu půlku ještě na půl. Vykrojíme jádřinec a čtvrtku krájíme na slabé, ale ne úplně průhledné plátky. I tloušťkou plátků ovlivňujeme chuť výsledných křížal – tenké budou křupavější a sušší, ty silnější pak budou měkčí a zachovají si více chuti. Popsaný způsob je jeden z nejjednodušších. Jablka lze ovšem krájet i jinak. Někdy se nechává i jádřinec, odstraní se pouze jadérka.
Sušení
Pokud máte doma sušičku potravin (na houby, bylinky, ovoce atp.), je na tvoření křížal nejvhodnější. Existuje několik druhů sušiček. Některé regulují samy teplotu i čas, po který se potraviny suší, jiné pouze zapnete do elektřiny a pak se o sušení staráte sami. Stejné je však to, že mají několik pater sušících plat, na které naskládáme ovoce. Není třeba mezi kousky nechávat příliš místa, neměly by se však úplně překrývat – mohly by se slepit. Jablka jsou obvykle potřeba sušit asi 10 hodin. Sami si však stav křížal můžete kontrolovat a ochutnávat, jak vám to bude vyhovovat.
Křížaly však můžete udělat i díky sušení v troubě. Pak je ovšem vhodná trouba elektrická, v plynové se tvoří vodní páry, které by křížaly opět zvlhčovaly. Plátky jablek sušte nejlépe na pečícím papíru. I zde by se neměly rozprostřené plátky překrývat. Suší se pozvolna při 50-60°C.
Chutné a zdravé
Výsledné křížaly obsahují mnoho zdravých složek. Navíc jsou skvělým zdrojem energie. Má více cukru než samotné čerstvé jablko – po usušení totiž ovoce ztrácí vodu. I kyselá jablka tedy mohou po usušení být sladká. Mezi vitamíny, které křížaly obsahují, patří A, B1, B3, B6, B5. Navíc obsahují minerály (vápník, železo, hořčík, draslík, sodík, měď, fosfor, mangan). Jediné mínus je, že sušením ztrácí vitamín C.
Mlsání i dekorace
Křížaly jsou skvělé mlsání k televizi i do práce či do školy, jako svačinka. Dejte si však pozor na to, že k sušení je třeba několik kilo jablek, ze kterých je nakonec „pouhá“ miska křížal. Není vhodné ji sníst celou na posezení, jak kvůli velkému množství cukru, tak kvůli možným bolestem hlavy – ty se dostavují hlavně v případě kupovaných křížal, které mohou obsahovat oxid siřičitý.
Křížaly jsou skvělé i jako vánoční dekorace – ozdoba na stromeček nebo vánoční adventní věnce.
Fotografie publikována se svolením pal2iyawit Photography/FreeDigitalPhotos.net
Komentáře