Martin na bílém koni11. 11.  je svátek Svatého Martina. Kdo to byl? Byl to syn pohanského římského důstojníka v římské provincii Horní Panonie. Byl to křesťan, učenec a ve svých 15. letech byl přijat k císařskému jezdectvu. V jedné chladné noci uviděl Martin promrzlého žebráka, kterému dal polovinu svého pláště, aby se zahřál. V onu stejnou noc spatřil Krista ve své druhé polovině pláště. Od té doby byl Martin, ochránce proti chudobě a nechal se pokřtít. Většinu života žil ve Francii jakou poustevník. Nakonec se stal biskupem a zemřel v 81. letech. Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů.

Pranostika

Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Proč? Tato prastaré pořekadlo značilo, že v této době napadal sníh a pomalu, ale jistě se blížila královna mrazivých večerů. Paní zima. Zda-li i letos přijede, je těžko říci. Ale v poslední době Svatý Martin spíše přijíždí za teplejšího počasí a po sněhu ani vidu, ani slechu. Možná tak jedině na horách.

Ke Svatému Martinu patří i Svatomartinské víno

Toto víno je první víno letošního ročníku, které sice zrálo jen pár týdnu, ale za tuto dobu už si stačilo získat svůj osobitý charakter a vůni. Mají lehkou vůni, nízký obsah alkoholu a řadí se mezi suchá vína.

Fotografie publikována se svolením bk images Photography/FreeDigitalPhotos.net