Každý rok se 6. června snaží lékaři a porodníci po celém světě upozornit na vzrůstající neplodnost. V rámci mezinárodního Dne neplodnosti vyzývají páry, aby se mladí nechali vyšetřit a rodičovstvínepodceňovali prevenci. U nás je v současnosti neplodných až 15 procent z nich. Důvodem je odkládání rodičovství a nezdravý životní styl.

Zatímco ženy odkládají mateřství do pozdějšího věku a chtějí budovat kariéru, české rodiny vzdávají holt nezdravému životnímu stylu. Stále více z nás trpí obezitou, málo sportuje a kouří. To vše má ale v budoucnu vliv na plodnost obou partnerů. Svoji roli hraje také stres, kterému se řada z nás nevyhne jak v zaměstnání, tak doma. V současnosti tak každý pátý pár není schopen počít potomka přirozenou cestou.

„Jedinou útěchou snad může být, že většina párů se nakonec dočká účinné lékařské pomoci, a to zhruba v 95 %. Ostatně jen v Česku se už díky asistované reprodukci narodilo přes sto tisíc dětí,“ říká Jaroslav Hulvert ze zdravotní kliniky ISCARE.

Základem je dostatek pohybu a vyvážená strava

Kromě věku má však na plodnost vliv zejména dlouhodobý zdravý životní styl. Pokud pár plánuje rodinu, měli by oba nastávající rodiče dodržovat vyváženou stravu a dostatečně se hýbat. Dočasnou neplodnost může způsobit i kouření nebo nadměrné pití alkoholu. Muži by se měli vyhnout těsnému spodnímu prádlu a zvyku nosit v kapse mobilní telefon. Kvalitním spermiím nenahrávají ani horké koupele a sauna.

 „Pro neplodné páry je celý proces umělého oplodnění poměrně náročný, především psychicky. Proto pravidelně upozorňuji na nevhodnost trendu zakládat rodinu mezi třiceti a čtyřiceti lety,“ vysvětluje primář kliniky GynCentrum Petr Pícha.

Obrázek: pixabay.com