cestovní pasUrčitě vás někdy napadlo, udělat si dovolenou jen sám pro sebe. Někdo z vás to zrealizoval, ale asi většina z nás cestovatelů raději dovolenou plánuje ještě s někým. Je to docela pochopitelné. Bojí se, že by se mohly někde ztratit, mohlo by se jim něco stát, neumějí se dorozumět, nejsou komunikativní a mnoho dalšího. Ale cestování sólo má i nespočet výhod. Cestování je samo o sobě jedinečná a obohacující zkušenost, díky níž získáme větší nadhled, jak co se týče kultury, tak samotného lidstva. Když cestujete sami, věřte, že si získáte více přátel, rozhodně poznáte mnoho zajímavých míst a hlavně objevíte sami sebe. Základem všeho je dobré si zvolit bezpečnou destinaci, naplánovat si rozpočet i čas, a důkladně si přečíst vše možné o vámi zvolené destinaci.

plánujeme dovolenouKdy je správná doba vycestovat

Vy sami si můžete kdykoliv naplánovat vaši dovolenou. Nejste závislí na tom druhém, kdy on sám nikdy na 100 % nemůže vědět, zdali pojede s vámi. Levnější dovolená vychází v období jara a podzimu. Pokud ale milujete teplé moře a žhavé slunce, raději si počkejte na last minute.

Kde vycestovat

Mnoho cestovatelů sólo si vybírají destinace na základě svých snů. Každý má svoji představu o tom, jaká má být jeho dovolená snů. Ale málo z nás si to může dovolit. Jednak je to drahé a navíc, pokud byste měli cestovat dva a více, musíte počítat i dalšími výdaji. Ale pokud si vyberete destinace v jinou než sezónní dobu, ušetříte a potom si můžete snadněji svoji dovolenou pořádně užít. Důkladně si přečtěte možné informace, jak z časopisů, tak z různých recenzí, či blogů, napište si ty nejdůležitější informace, ale také si vytiskněte ve větším rozlišení mapy. I když v dnešní době má mnoho moderních technologií již zabudovanou navigaci, mapou nic nezkazíte. Je to jako druhá kontrola.

Kolik to bude stát

Už máte vybráno, kdy a kde pojedete, dalším krokem jsou vaše finance. Doporučuje se to, že máte-li objednanou dovolenou od cestovní kanceláře, raději počítejte s 10% možným navýšením ceny. Pokud jste si pečlivě četli informace o vámi zvolené destinaci, určitě jste se dozvěděli ceny jako například za vstup do muzea, či hradu, zámku, lodní lístek, ale někdy i za samotné ubytování, či stravování. Na tom základě si vyměníte peníze o určitě hodnotě. Rezerva je nutná. Kolik přesně si chcete vzít do rezervy, záleží jen na vás. Platební karta s sebou? Je to docela těžká otázka. Ono záleží i na tom, zdali v oné destinace, je možné platit určitým typem platební karty, ale i to, je-li v blízkosti nějaký bankomat, či banka. Takže chcete-li se s sebou vzít platební kartu, je to jen a jen vaše rozhodnutí.

Fotografie publikována se svolením od Stuart Miles, Arvind  Balaraman FreeDigitalPhotos.net