stresové situace u psůJistě jste už se svými mazlíčky museli absolvovat nepříjemnou situaci jako třeba cestování, stěhování, nebo řešení problému se sousedy. Existuje několik způsobů, jakým můžete řešit stres a problémové chování u psů a koček. Od přirozených uklidňovacích prostředků, přes konzultace s odborníky na poruchy chování až po podávání antidepresiv.

Jednou přirozenou metodou, jak navrátit pohodu do života vašich mazlíčků je použití feromonů. Jejich výhodou je:

  • jednoduché použití (nemusíte bojovat s podáváním tablety)
  • bezpečnost (feromony nemají vedlejší účinky a neohrožují zdraví vašich mazlíčků, ani to vaše)
  • pohodlí (feromony vnímají jenom jedinci konkrétního druhu, proto se nemusíte obávat, že by se váš domov zaplnil nějakým „podivným zvířecím pachem“)
  • široká škála použití (forma výrobků nabízí jednoduché použití ve vašem domově i mimo něj)

Co jsou feromony?

O co vlastně jde? Feromony jsou chemické látky, které slouží pro komunikaci mezi jedinci stejného druhu. Jsou vylučovány speciálními žlázami na různých částích těla. Podle funkce, nebo zprávy, kterou vysílají, můžou být feromony sexuální, poplašné, uklidňující, značící… apod.

Kočičí feromony Feliway

Feliway je produkt obsahující syntetickou napodobeninu kočičích obličejových feromonů. Viděli jste už kočku, jak si otírá obličej o nábytek či vaše nohy? To uvolňuje z obličejových žláz feromony, kterými si značí prostředí. Tím zanechává informaci pro ostatní kočky, ale i pro sebe, když se do prostředí vrátí později.

Kočky jsou hodně vázané na svoje prostředí a každá změna, která v něm způsobí nižší koncentraci nebo úplné zmizení jejich pachu, můžestres u koček vyvolat stres. Stresující situace pro kočky může být stěhování, výměna zařízení v bytě, nové zvíře v domácnosti ale i cestování či pobyt v kočičím hotelu.

Stres se projevuje škrábáním nábytku, sprejováním (značení močí), nechutenstvím nebo naopak přejídáním, ukrýváním se nebo nadměrnou starostlivostí o srst, která může být viditelná vznikem holých míst po těle.

Feliway nabízí feromony ve formě difuzéru, který nasytí místnost velikosti 70 m2 na 4 týdny, a ve formě spreje, který se dá použít na vystříkání přepravky, nebo míst značkovaných škrabáním nebo močí. Vůně obličejových feromonů v prostředí vrátí nespokojené kočce pocit bezpečí a eliminuje nežádoucí chování.

Psí feromony Adaptil

Adaptil obsahuje syntetickou napodobeninu psího uklidňujícího feromonu. Ten je vylučován žlázami, nacházejícími se mezi mléčnými lištami kojící feny. Jeho funkcí je zklidnit štěňata. Je prokázáno, že psí uklidňující feromon působí i na dospělé psy.

Psi nejsou tolik vázání na svoje prostředí jako kočky, ale zažívají podobné stresové situace. Problémem bývá často cestování, separační anxieta, bouřky, ohňostroje nebo příchod štěňátka do nového domova.

Projevy jsou často ničení zařízení v domácnosti, štěkání, vytí, agresivita na jiné zvířata, problémy s výchovou, narušení apetitu nebo nečistotnost. To může způsobit komplikování sousedských vztahů nebo nezvladatelnost psa.

Pokud problémy pramení ze strachu a úzkosti, uklidňující feromon dodá psovi pocit bezpečí a jistoty, čím se zmírní taky nežádoucí chování. Adaptil nabízí taky difuzér, který působí na ploše 70 m2 po dobu 4 týdny. Pro venkovní psy, nebo pro řešení problému mimo domova, se nabízí použití obojku, který účinkuje 4 týdny.

Závěrem

Feromony nejsou řešením pro všechno. (Například, pokud váš pes tráví sám doma celý den a z nudy všechno rozkousává, nemůžete čekat, že situaci vyřeší pouze feromony, když mu předtím třeba nevěnujete alespoň hodinu intenzivní procházky a hraní). Pokud se u vašeho mazlíčka projevují příznaky stresu, navštivte vašeho veterinárního lékaře, aby se vyloučili zdravotní potíže. Hledejte příčinu úzkosti, a pokud je to možné odstraňte jí. Vážnější poruchy chování (např. agresivita) konzultujte se zvířecím psychologem.

Více informací o psích a kočičích feromonech najdete na stránce www.vet-feromony.cz

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic, tiverylucky Photography/FreeDigitalPhotos.net