Tato strašidelná zábava pochází z Ameriky. Jedná se o lidovou tradici, která se slaví 31. říjná. Den před Svátkem všech svatých. Původně se vyhází z Keltského svátku Samhain.
Samhain
Byl to festival oslavy všech mrtvých. Pro keltské národy, byl tento státek nejdůležitější a nejvýznamnější z celého keltského roku. Tradovalo se, že mrtví se probudili z nekonečného spánku, mohli se volně pohybovat mezi živými. Lidé se obávali z toho nejhoršího, co by jim mohli neživé bytosti udělat, přinést. A proto začali obětovávat zvířata, jídlo a zapalovat oheň, aby mrtví našli cestu zpět, zpět do jiného života. Života mrtvých.
Jak se Samhain změnil na Halloween
Byli to především křesťanští misionáři, kteří se pokoušeli změnit tyto náboženské praktiky keltských lidí. Jejich zvyky a víru postupem času pozměnily, ukázali jim novou cestu, jak uctívat mrtvé, ale také aby nacházeli nové zvyky a především víru v Krista. Byla to dobrá strategie, která se pomalu ale jistě rozšířila i do dalších národů. Kostel se stal symbolem pomoci, ale také nejvyšší úcty ke Kristu.
Keltská víra přetrvává dodnes. Sice ne už v takové míře, jako kdysi, ale stále se věří na nadpřirozené bytosti, které ovlivňují náš život. Je tolik tajemného, co se nám v životě stalo, a právě jim přisuzujeme tuto vlastnost.
Dnešní Halloween
Mezi tradiční Halloween výzdoby patří svítící, vydlabané dýně a svítící lucerny blízkosti domova. Svítí proto, aby odehnaly zlé duchy, ale také přivítaly naše blízké zemřelé. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů, které napodobují právě mrtvé, navštěvují své blízké, sousedy a koledují o sladkosti.
V České republice má tato tradice nejvíce příznivců mezi mládeží, která je ovlivněni západním světem a chtějí se mu přiblížit. Je to jen otázka času, kdy se tato strašidelná tradice zabydlí i u nás.
FreeDigitalPhotos.
Komentáře