saunaSlovo sauna se ve finském slovníku skrývá pod označením místnosti využívané jako ohřívárna. Finsko však není pravděpodobně zemí, ze které sauny pochází přes to, že dnes je zde saunování největší tradicí. Původ najdeme ve středí Asii. Zde využívaly sauny jako parní lázně domorodé kmeny.

Počátky

Sauny, jaké známe dnes, začali lidé používat kolem 11. století. Staly se velkým hitem napříč celou Evropou. Nejvíce se však využívaly na severu v chladných zemích. Dodnes saunování holdují nejvíce ve Finsku. Lze říci, že Finsko je kolébkou saunování – takového, jako známe dnes.

V srdci Evropy se sauny objevují čím dál více až v průběhu první poloviny minulého století. Masově se rozšiřovaly od šedesátých let.

Sauna pro zdraví

Pobyt v sauně dokáže posílit imunitu a uvolnit tělo. Po sanování si mnoho lidí uvědomí, že se cítí dobře nejen po tělesné, ale i po psychické stránce. Navíc může toto horké prostředí, které dosahuje až 100°C, vyhnat z těla škodlivé látky. Ty odejdou z těla potními žlázami.

Pokud se na horké kameny, které některé sauny mají přímo v místnosti, kde relaxujete, nalije voda, vytvořená pára navíc dokáže pročistit dýchací cesty.

Saunování má i rizika!

Přesto, že je saunování příznivé pro lidské tělo, může na někoho působit velmi negativně. Pro ty, kteří trpí vysokým krevním tlakem, může pobyt v sauně znamenat infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Ti, kteří mají problémy se záněty, si také příliš nepomohou. Teplo totiž „popožene“ skrytý, nedoléčený zánět. Pokud vás tedy přepadne akutní bolest v oblasti zubů, dutin, nebo třeba patní kosti, před další návštěvou sauny se poraďte s lékařem.

Ze sauny byste měli ihned odejít i v případě, že se vám rozbuší srdce, udělá se vám nevolno, rozbolí vás hlava nebo budete mít pocit na omdlení.

Pokud se tedy chystáte vyrazit posílit svoji imunitu v těchto chladných zimních dnech, rozhodně poslouchejte svoje tělo!

Fotografie: Finnish sauna II Author: Miika Silfverberg licencována pod CC BY 2.0./ flickr.com