plastové víčkaPET láhve jsou obecně globálním problémem a jejich druhotné využití se používá jen procentuálně. Nicméně stojí za to uvést příklad, že z PET láhví se staví domy v chudších oblastech kontinentu, či slouží k výstavě skleníků a v neposlední řadě nachází uplatnění v dekoraci. Obecně ale PET láhve skončí ve spalovně.

Víčko od PET láhve

Nejcennější na PET láhvi je víčko. Jedná se o čistý plast, který se dá následně použít. Samotný obal PET láhve se již vyrábí z recyklátu a nového plastu.  Česká republika vyprodukuje měsíčně zhruba 270 tun plastových víček. A kolik si myslíte, že jich nakonec skončí ve spalovně? Jejich sběr je smysluplný nejen z pohledu toho, že chráníte životní prostředí, ale taktéž lidské životy. Jak?

Pomoc nemocným dětem

Určitě jste se v poslední době setkaly o prosbu maminek, sbíráním víček. Dítě, jako nejcennější poklad našeho života, se musí někdy svým životem opravdu těžce prokousávat, a jeho výsledkem je šťastný život, nebo i smrt. Nikdo z nás nikdy neví, kdy nám osud připraví tuto těžkou životní situaci a ne každý dokáže tuto situaci řešit. Proto předem smekám před těmito lidmi, že mají tolik síly a odvahy jít dál a svůj život obětovat právě tomu nejcennějšímu.  Tito lidé, kteří sbírají plastové víčka, získávají zhruba 7 Kč za 1 kilo. Proto, aby mohly svému dítěti zaplatit například drahou, ale účinnou rehabilitaci, tak k tomu potřebují zhruba 7 tun plastových víček. Je to opravdu veliké množství a sběr těchto víček může trvat i několik měsíců, ale i roků.  Pokud tedy o někom víte, kdo sbírá plastové víčka pro své nemocné dítě, zkuste tedy nevyhazovat plastové víčka, poctivě jej sbírejte a následně odevzdejte. Tito lidé to opravdu potřebují, protože to nedělají pro sebe, ale pro druhý život.

 

Fotografie publikována se svolením od Arvind Balaraman Photography FreeDigitalPhotos.net