Na co se zaměřit v domácnosti, žije-li v ní alergik?

Téměř polovina dnešní populace trpí nějakou alergií. V bytě hned číhá několik alergenů, a to i tehdy, vynecháme-li potraviny. Mezi nejčastější alergeny patří prach, pyl, roztoče a zvířecí srst.

To vše se nalézá v našich domácnostech, jestliže se tomu systematicky nepostavíme. Vhodným přístupem lze veškerá rizika eliminovat, dokonce mnohdy není zapotřebí zbavovat se chlupatého domácího mazlíčka.

Obývají-li s námi domácnost alergici, pak je důkladný a pravidelný úklid nutností. Jedině tak jim zajistíme život bez kýchání, pálení očí, kašlání. K dalším příznakům alergie patří dušnost, rýma, astma, ekzém, bolesti hlavy a hukot v uších. To vše, ať už jedno či druhé nebo různé kombinace. Na vině může být koberec plný prachu či řezané kytky ve váze.

Život s alergikem

Jak se praví: čistota půl zdraví. Je potřeba často utírat vlhkým hadrem prach, aby nevířil v prostoru. Vhodné je i pořízení speciálních vysavačů s účinnou filtrací, ideálně vodní, případně kombinace s HEPA filtrem. Ten dokáže zbavit domácnost většiny alergenů. Jestliže se v bytě nacházejí koberce, měly by být speciálně upravené, právě pro alergiky. Na trhu jich existuje nepřeberné množství.

Minimum textilu a speciální matrace

Jestli se roztoči někde nacházejí ve větší míře, pak je to postel. Je vhodné zaměřit se na výběr speciální matrace s hypoalergenním potahem. Lůžkoviny není vhodné ukrývat, ale nechat větrat, jestli roztoči nemají něco rádi, pak je to průvan. Povlečení se musí často měnit a po vyprání žehlit. Další textilie jako závěsy či přehozy si do domácnosti raději nepořizujte. Čím méně prachonosných věcí, tím lépe.

Domácí mazlíčci

Dnes není ničím výjimečným sehnat speciální hygienické přípravky, jež zbaví chlupaté mazlíčky alergenů v srsti. Důležité je pravidelně uklízet i pelíšek a místa jejich častého výskytu.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.