plavkyNejsou plavky, jako plavky. A pokud už sáhnete hlouběji do své peněženky, vyplatí se o plavky dobře starat. Přece jen některé módní kousky nejsou zrovna levnou záležitostí. Spousta lidí se domnívá, že plavky vydrží pouze jednu sezónu a pak jsou vhodné, už tak akorát do koše. Se správnou péčí však plavky vydrží i několik sezón. Obsah chlóru v bazénech, sůl v moři, opalovací krémy a samotné sluneční paprsky mají nepříznivý dopad na plavkovinu. Pokud k tomuto výčtu přidáme i nesprávné praní, pak je vůbec zázrak, že plavky vydrží i tu jednu sezónu. Správná péče o plavky začíná ještě před jejich prvním použitím. Doporučuje se namočit je do vlažné vody, přemáchat ručně s trochou vlasového šampónu a nechat volně uschnout.

Praní plavek

Plavky vždy perte v rukou a voda by neměla přesáhnout teplotu 30°C. Používat je vhodné buď šetrný prací prostředek, nebo mýdlo, popřípadě vlasový šampón. Plavky nikdy nepřekrucujte a neždímejte. Po důkladném vymáchání v čisté vodě, vymačkejte z plavek vodu a nechte je přirozeně usýchat.

Plavky poškozuje i pot

Mezi oblíbené letní sporty patří například plážový volejbal a tak se snadno stane, že se zpotíte. Pokud budete zpocená, plavky si raději převlékněte a ihned ty propocené vymáchejte a nechte uschnout. Pokud máte dvojdílné plavky, vždy měňte oba díly. Zabráníte tak pozdější barevné neshodě mezi horním a spodním dílem plavek.

Pokud se nemůžete neustále převlékat

Je jasné, že se nebudete chodit 5x za den převlékat z plavek do plavek. Proto se často sprchujte. Ať už jste na pláži a koupete se v moři nebo bazénu s chlorovanou vodou. Spláchnete tak z plavek sůl, chlór, řasy či písek včetně toho, že opět hrozí pocení.

Krém nanášejte před oblékáním plavek

Pokud budete používat krém s ochranným faktorem, je lépe nakrémovat tělo a počkat až se trochu vpije do pokožky. Pokud se krémujete až na pláži, hrozí umaštění plavek kolem okrajů a to se pak špatně dostává dolů. Mějte na paměti, že plavky se perou na 30°C a na tak nízkou teplotu mastnotu a skvrny neodstraníte. Pokud plavky budete prát v pračce a na vyšší teplotu hrozí poničení materiálu a popraskání či vytažení gumiček.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography Photography/ FreeDigitalPhotos.net