Patříte mezi minimalisty, v jejichž domácnosti se nenachází nic, co by nemělo přiřazeno svůj úkol? Anebo se rádi obklopujete dekoracemi a bytovými doplňky? Pokud patříte do druhé zmíněné skupiny, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Jak dekorace do bytu vybírat a čeho se raději vyvarovat? Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek jsou součástí následujícího článku.

Jak bytové doplňky vybírat?

Protože je nejrůznějších dekorací a doplňků na našem trhu nepřeberné množství, je občas velmi obtížné se mezi nimi zorientovat a vzájemně je zkombinovat. Nebojte se pracovat s různorodostí a s rozdílnou strukturou materiálů. Při výběru ale dejte přednost originálním dekoracím, které podtrhnou (nikoli přebijí) celkový ráz místnosti. S jejich pomocí můžete vyzdvihnout určitá místa nebo kusy nábytku, či naopak zamaskovat kouty, které se vám z hlediska estetiky příliš nepodařilo zařídit.

Pozor na barvy i materiály

Při výběru dekorací do bytu si dejte záležet na barevných kombinacích. V interiéru by měla převládat jedna dominantní a maximálně dvě doplňkové barvy. Vyzkoušet můžete oblíbené kombinace typu „tón v tónu“, které vévodí moderním interiérům. Na barvy ale myslete také při výběru dekorací. I zde totiž platí, že všeho moc škodí. Barvy na nás navíc působí rozdílným dojmem a některé kombinace se jednoduše na určitá místa nehodí.

Nepřehánějte to

U barev ještě chvíli zůstaneme. Během výmalby vždy dodržujte zásadu, že na stropy nepatří tmavá barva a raději jej proto vymalujte klasickou bílou. Bílá by také měla být v okolí oken, protože se od ní odráží světlo do místnosti. Pokud jste to s bílou barvou přehnali a místnost vám připadá příliš sterilní, i v takovém případě skvěle poslouží dekorační doplňky do bytu. Pozor si dávejte ale také na jejich styl. Kombinovat doplňky vyvedené ve stylu provence s rustikálním zařízením není příliš šťastná volba. Pořádnou dávku inspirace ale najdete třeba na stránkách LaAlmara.