Prachovské skály / Prachov RocksZa krásnými místy nemusíte mnohdy vyrážet do zahraničí. Dech beroucí skalní města najdete také u nás v České republice. Jedním z takových nejznámějších míst jsou Prachovské skály, které přímo vybízejí k turistice. Nádherné přírodní úkazy z pískovcových útvarů, které vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře. Prachovské skaly jsou pískovcové skalní město na jižním okraji Českého ráje.

Historie Prachovských skal

Archeologické nálezy jsou důkazem, že zde žili lidé v dávném pravěku od doby kamenné. V půlce 13. století vybudoval Přemysl Otakar I. na jednom z čedičových vrcholů hrad jménem Veliš, tak se zrodilo Velišské panství. Panství se o několik desítek let později stává majetkem Vartenberků a vznikají další osady. Na konci 15. století jsou jako majitelé uváděni Trčkové z Lípy. V 17. století majetek přebírají Smiřičtí ze Smiřic, ale v roce 1625 panství převezmou Valdštejnové a spojili jej s Frýdlantským vévodstvím. Po válkách bylo panství rozvráceno a zanikly i osady ve skalách. Nová éra začíná v roce 1637, kdy panství získal Jindřich Šlik. Rod Šliků vlastnil panství až do jeho znárodnění v roce 1948. V blízkosti skal se v roce 1866 odehrála jedna z bitev Prusko – rakouské války, kterou vyhráli Prusové přesto, že jich byl menší počet. V roce 1993 dostala rodina Šliků v restitučním soudním řízení oblast zpět a začala provozovat služby cestovního ruchu. Již od 19. století jsou Prachovské skály místem, které navštěvují turisté a horolezci.

Turistické okruhy

  • Malý okruh – dlouhý 1,5 km. Okruh vede kouzelným prostředím Císařské chodby
  • Velký okruh- vás provede po atraktivních místech Prachovských skal. Je fyzicky náročnější než malý okruh. Je zde několik prudkých stoupání a klesání
  • Z Jičína přes Prachovské skály do Mladějova – trasa je dlouhá zhruba 14km
  • Dolní Lochov-Libuň – trasa dlouhá přibližně 11km

Fotografie: Prachovské skály / Prachov Rocks Author: CeBepuH licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com