Přemýšleli jste někdy nad tím, co kočky dělají, pokud je zrovna nemáme na dohledu? Přesně tato otázka donedávna nedala spát mnoha vědcům. A samozřejmě také zvídavým majitelům koček, Skutečný život kočekkteří se rozhodli učinit na toto téma zajímavé pokusy. Sem tam se potvrdilo to, co se o kočkách traduje už několik staletí. Přesto se našlo ještě i pár nečekaných zjištění. 

Kupříkladu, i když kočky nemáte téměř celý den v dohledu, neznamená to, že jsou někde na míle daleko. S největší pravděpodobností se potulují poblíž a přijdou v okamžiku, když jim začne pořádně kručet v bříšku nebo je zažene prskající kočičí soused. Výzkum amerických a britských vědců odhalil, že kočky se ve většině případů vzdálí od domova maximálně do sta metrů.

Kde zmizel ten salám?

Veterinář nařídil vašemu mazlíčkovi dietu a on přesto nehubne? I tuto záhadu některé studie pomohly vyřešit. Kočky houfně pořádají něco, co se dá vzdáleně přirovnat k našim nočním návštěvám lednice. Pod rouškou tmy se v tichosti proplíží k sousedům a snědí vše, na co přijdou. Mnoho koček považuje tohle za ekonomičtější variantu, než se pokoušet o ulovení drobnější zvěře. Padesát ostře sledovaných koček či kocourů přineslo během týdne domů přibližně dvacet důkazů o vraždě nějakého hlodavce. To určitě není pro někdejší vyhlášené strážce obilných sýpek moc pěkná vizitka, co myslíte?

Pravdou je, že kočky nejsou při lovu tak úspěšné, jak si myslíme. Nahánění hlodavců je moc nebaví, tedy pokud mají pořád plnou misku a nebavíme se o toulavých kočkách.

Je ukecaná, ale není bitkař

Často během noci můžeme slýchat kočičí vřískání. Je docela běžné a nejedná se o vážný kočičí spor. Spíše je to pouhá hlasitá výměna názorů. Ke skutečné hospodské bitce dojde u koček zřídka, natož aby tekla krev či došlo k vážnému úrazu. Kočky jsou v tomto ohledu moc obezřetné. Podle některých zjištění chodí kočky značkovat po svém revíru až v době, kdy už prošla konkurence.

Máte-li doma kočku pak určitě víte, že její láska se od té psí zcela liší. Má ke svému páníčkovi pozitivní vztah, ale za každou cenu zůstane svá. Považuje vás za dárce chutné krmě, střechy nad hlavou, ale ze svého JÁ nikdy nesleví. Jenže proč taky a kdo by o to stál? To je přesně to, co činí kočku kočkou.

Obrázek: pixabay.com