SmíchSmích je mocný čaroděj, který dokáže neuvěřitelné věci. Určitě i vy znáte pořekadlo „smích léčí“, na kterém věřte nebo ne, rozhodně něco je. Možná vám tato slovíčka připadají jako klišé, ale dnešní článek vás přesvědčí, že je zdravé si každý den najít důvod alespoň k jednomu malému úsměvu. Pojďme si společně v následujících řádcích prozradit, proč je smích a dobrá nálada pro naše tělo, zdraví i psychiku tak důležitá a proč bychom se měli každý den usmát – i když třeba jen jedenkrát!

Usmějte se! Smích totiž…

…dokáže snížit hladinu stresu!

Věděli jste, že smíchem můžete předejít mnoha konfliktům? Pokud se ve stresové situaci dokáže od srdce zasmát, donutíte vaše tělo vyplavovat stresové hormony – rázem se vám uleví. Ačkoli je pravda, že v mnoha situacích je upřímný smích vycházející se srdce společensky nevhodný, ale pokud to jen trochu půjde, donuťte se usmát. Váš vztek či případná agresivita se sníží a vy tak celou situaci ustojíte mnohem lépe.

…má pozitivní vliv na paměť!

Vědci se jasně shodují: lidé, kteří se často usmívají, mají mnohem lepší dlouhodobou paměť. Co to znamená? Pokud vám smích nebude cizí a naučíte se usmívat, uděláte něco dobrého pro svou paměť. Navíc je dokázáno, že smích dokáže bojovat proti obávanému Alzheimerovi, což je nemoc, ze které má strach stále více lidí.

…podporuje imunitní systém!

Ve chvíli, kdy se smějete, zvýší se ve vaší krvi hladina účinných protilátek, které si dokáží poradit s nebezpečnými viry. Ovšem pozor – ačkoli to zní skoro neuvěřitelně, smích dokáže pozastavit rakovinové bujení, což je rozhodně dobrá zpráva. Pokud by šlo smíchem alespoň částečně bojovat proti rakovině, stálo by to alespoň za jedno maličkaté pousmání denně.

…napomáhá kreativitě a fantazii!

Dobrá nálada, smích a humor se postarají o to, že váš mozek zůstane v kondici. Zároveň je potvrzeno, že během smíchu se zapojuje hned několik mozkových center, díky čemuž si mozek procvičíte. Mnoho lidí navíc s dobrou náladou dokáže projevit více fantazie a kreativity.

Obrázek: pixabay.com