nejMáte ve svém životě dny, které pro vás byly nejlepší, nejhorší? Máte doma misku, která je tou nejmenší, jakou jste kdy viděli, i když vaše kamarádka má ještě menší? To jsou nic orpoti světovým nej – nejlepší, největší, nejmenší, nejdelší, nejkratší, nejvyšší…

Největší

Napadlo vás někdy přemýšlet o tom, zda existuje nějaký největší oceán, když všechny oceány jsou obrovské? Pokud ano, přinášíme odpověď: Tichý oceán je tím největším. Představuje 50% rozlohy všech oceánů světa.

Pokud jde o největší stát světa, asi nikoho nepřekvapí, že zde vítězí Rusko s více jak 17 milióny km čtverečních. A co se týče největšího počtu obyvatel, je první Čína s více jak miliardou obyvatel, kterou ovšem dohání Indie. V roce 2013 se počet lišil pouze o jedno sto miliónů obyvatel.

Nejmenší a nejnižší

Když byla řeč o největším oceánu, prozradíme i nejmenší. Severní ledový oceán zabírá pouhá 4% rozlohy světového oceánu.

Až budete v zimě hledat teplé místečko u krbu, vzpomeňte si na Vostok, polární vesnici na Antarktidě, kde jen těžko najde úkryt před opravdu, opravdu nízkými teplotami. Právě zde byla totiž naměřena nejnižší teplota, a to – 89,2 stupňů Celsia.

Česká nej

Kdo nezná nejvyšší horu České republiky, jakoby nikdy nechodil do školy. Je to Sněžka a nad naší zemí ční ve výšce 1602 metrů. Co se týče nejdelší řeky, snad každého napadne Vltava, která má 433 kilometrů.

Zajímá vás největší město a nejmenší obec? Největším městem je samozřejmě Praha, která je zároveň naším hlavním městem. K roku 2013 zde žilo přes milión tři sta tisíc lidí. Nejmenší obec byste hledali v okrese České Budějovice. Její název je Závraty. K 1. 1. 2012 zde žilo 38 obyvatel.

Česko vs. svět

Mýlíte se, pokud si myslíte, že naše země je příliš malá na to, aby mohla mít nějaká nej, která ve světě jinde nenajdete. Například hora Říp je horou, která je považována za nejpamátnější vůbec. Karlova univerzita je zase první vysokou školou ve střední Evropě, stojí zde od roku 1348. Mezi další taková nej patří i Národní muzeum v Praze, kde můžete vidět největší sbírku drahokamů aj.

Mohli bychom takhle pokračovat téměř do nekonečna. Ve světě se skrývá opravdu nepřeberné množství všelijakých nej od nejděsivějšího místa v USA přes největrnější místo až po nejkrásnější vodopády. Těmi jsou jen tak mimochodem Viktoriiny vodopády v Africe.

Obrázek: funmozar.com