Spokojený pes a kočkyV minulém článku jsme se vám zmínili o tom, jak venčit pejska, když je venku mráz. Dnes se zaměříme, jak je to během zimy s kočičkami, ale také celkové spokojenosti našich mazlíčků.

Spokojený pes není pouze o tom, že mu nasypeme do misky granule pro psy, dáme vodu, občas vyvenčíme a tím to končí. Je toho mnohem více, co naši čtyřnozí kamarádi potřebují. Jednak je to znalost, a také připravenost. Zvlášť psi jsou až do svého stáří jako malé děti. Za vaši lásku a péči se vám stonásobně odvděčí.

Kočky v zimě

O tom, že kočičky původně pocházejí z teplých krajin, asi víte, proto je jim vlastní láska k teplu. Přesto se umí přizpůsobit i chladnému počasí. Příroda je důmyslná, proto vznikla překrásná dlouhosrstá plemena koček napříč celému světu. Ovšem pro naše typicky české kočičky je mnohem složitější chránit se před mrazem. I když srst dospělé kočky bývá v zimě hustší, lépe reguluje hospodaření těla s teplem a odpuzuje vlhkost. Nic nebrání tomu, aby kočka celoročně pobývala na čerstvém vzduchu i během zimy, pokud to není čistě domácí kočička, která není zvyklá na běhání po venku.

Pozor na sníh

Nezřídka se stává, že kočka pojídá sníh, který je pro ni nebezpečný. Může způsobit zánět střevního a žaludečního traktu. Nebezpečí sebou přináší i posypová sůl. Dbejte na to, aby měla neustále dostatek čisté vody a kvalitní krmivo pro kočky. Po návratu kočičky z jejich toulek odstraňte zbytky sněhu teplým ručníkem a zkontrolujte i tlapky, zda nemákočky popraskané polštářky. Máte-li kočičku po většinu času doma, nenechávejte ji v zimě dlouho venku. S otužováním začínejte pozvolna. Zvlášť starší kočky tyto změny nesou špatně a chlad může ohrozit jejich náchylné ledviny. Chodí-li kočička odpočívat na okno či ke dveřím, dejte pozor, aby nebyla ohrožena průvanem. Neznamená, že když mají zvířátka kožich, nejsou v ohrožení.

Spokojený pes a kočky

Tím, že jsme jim poskytli domov a pohodlí, jsme jim také ubrali z jejich odolnosti. Je tedy na místě dbát určitých zásad. Na zimu jsou vhodné i hračky pro psy a kočky, které pomohou zabavit během dlouhých mrazivých dní. Ne každý pejsek je plemene, který si libuje v mrazech. Je proto vhodné je patřičně zabavit, rozptýlit a pomoci přečkat zimu.

Obrázek: pixabay.com