usporne-zarovkyDoba obyčejných žárovek je ta tam, překonejme tedy nostalgii a společně nahlédněme, jaká svítidla jsou dnes IN. Úsporné žárovky se dnes v mnoha domácnostech vyplatí, protože díky nim se dá ušetřit až tisíc korun ročně.

Úsporné žárovky šetří peníze

Výměna energeticky náročných a dnes už zastaralých žárovek za nové úsporné zdroje světla představuje jednoduché řešení, jak výrazně zredukovat výdaje za elektřinu v domácnosti. „Vysvícená elektřina“ může činit až 15 % celkové spotřeby elektrické energie. Zvážíme-li fakt, že úsporné žárovky mají přibližně o 80 % menší spotřebu elektřiny ve srovnání se starými typy žárovek, lze touto výměnou světelných zdrojů ušetřit značné množství peněz.

Do každé místnosti jiné svítidlo

Vhodné osvětlení v každé jednotlivé místnosti je pro komfort bydlení důležité. Zapomeňte klidně na obří lustry v obýváku či létající talíř kuchyni. Dnešní doba přeje lokálním svítidlům a nepřímému osvětlení. Kompaktní zářivky začínají střídat úsporné LED žárovky. Vybrat energeticky nenáročné a vhodné osvětlení není ovšem snadné. Každá místnost si vyžaduje jiný požadavek na osvětlení. Rozdílné světelné zdroje mívají i různé vlastnosti. Proto je vhodné dbát na jejich správný výběr a použití v interiéru.

Kuchyně vs. pracovna

Kuchyně se dá nazvat rovněž pracovnou. Právě zde se totiž vykovává řada úkonů vyžadujících dostatek světla. Z tohoto důvodů je velmi důležité osvětlení pracovní desky. Rozhodně se nelze spokojit s pouhým centrálním svítidlem. Pro celkové osvětlení kuchyně je vhodné například svítidlo s průsvitným stínidlem kulového či deštníkového tvaru a kompaktní zářivka bílého odstínu. Rovněž je však možné použít lineární zářivky na stropě nebo LED osvětlení. K osvětlení pracovní plochy (desky) je vhodné zabudovat rovnou do spodní poličky kuchyňské linky nízké svítidlo s LED diodami. To bude poskytovat rozptýlené světlo bez zbytečně ostrých stínů.

Obývací pokoj

Osvětlení v obývacím pokoji má za úkol především navození příjemné a intimní atmosféry. Nesmíme však zapomínat ani na funkčnost osvětlení při běžných činnostech. Patří sem třeba čtení knihy, sledování televize či ruční práce. Dříve bylo trendem jedno světlo uprostřed místnosti. Dnes se nabízí několik možností, kde rovněž nechybí LED žárovka. Kromě centrálního osvětlení by nemělo chybět i několik samostatně spínacích nástěnných či stolních svítidel. Zabrání to zbytečnému svícení celého centrálního světla a navíc nebude ostatní rušit, bude-li jeden chtít sledovat televizi a druhý číst pod lampičkou, kterou si přesně nasměruje.

Obrázek: pixabay.com