Sprchový kout či vanaNad otázkou, zda raději vanu nebo sprchový kout si mnoho lidí láme hlavu. Ten, kdo má možnost mít obojí tento zásadní krok neřeší, ovšem pokud si z prostorových důvodů pořídit obojí nemůžeme, bývá to těžké rozhodování. V dnešním článku se zaměříme na klady i zápory obou variant.

Zatímco vysloužilý kuchyňský stůl vyměníme rychle a snadno, koupelnové vybavení limitují odpady, rozvody vody, obklady a členitost i rozměry místnosti. Hned na začátku si musíme ujasnit, k čemu jsme doposud koupelnu využívali a zda to tak i zůstane.

Kam přijde pračka?

Především musíme zvážit umístění pračky, pokud pro ni v kuchyni není místo. Dále zvážíme možnost sušení prádla a musíme počítat také s umístěním umyvadla. V rodinách, kde je více členů se vyplatí použít dvojité umývadlo, které je praktické zejména při ranní hygieně. Otázkou také je, jak moc se rádi koupeme. Především v zimě se hodně lidí rádo ponoří do horké vody. Sprchové kouty mají bezesporu své kouzlo a dokážou ušetřit mnoho místa, ale to šikovně umístěná vana menší velikosti rovněž. Vanu oceníme zvlášť v případě, že máme malé děti.

Klady a zápory

Pokud už máme děti dospělé a přemýšlíme nad koupelnou do dalších let, je potřeba uvážit i výšku vany. V 60 ti letech se už některým lidem do vany leze hůře. V takovém případě je lépe vanu zasadit níže, aby vstup do ní byl pohodlný. U vany nezapomeňte umístit i madlo, které by mělo být nainstalováno rovně – nikoliv zešikma. Nakonec i na vanu se dají pořídit skleněné dveře, takže splňuje hned dvě funkce zároveň. Umožňuje pohodlné sprchování nebo koupání.

Nejen podle místa, ale i jejich uživatelů rozhodneme, co bude lepší. Sprchový kout upřednostňují zastánci úsporného režimu s vodou, ale i lékaři. Například kardiakům vanová koupel nesvědčí. Ať už si vybereme jedno nebo druhé vždy musíme pamatovat na kvalitu vybíraných komponentů: od pojezdových koleček až po těsnění. Pamatujte také na to, že jakákoliv zástěna na vaně či sprchovém koutu, by měla propouštět dostatek světla.

Fotografie publikována se svolením radnatt Photography/FreeDigitalPhotos.net