šťastná rodinaV dnešním článku se zamyslíme nad pojmem, co je to šťastná rodina, jaké faktory ji ovlivňují, a co bychom měli dělat, aby naše štěstí nezmizelo. Toto téma je mnohem aktuálnější, než si dokážeme připustit.

Zvláště v těchto dnech, kdy je lepší ekonomická situace, někteří z nási tak nemají zaměstnání, nemají kde bydlet, nemůžou si dovolit to, co by rádi pro sebe a druhé. Na celém světe žijí miliony a miliony neúplných rodin, které mohou být nejen nebezpečné pro vývoj dětí, ale taktéž můžou být dobrým zdrojem pro pochopení, jaký je opravdový svět. Ačkoliv studie prokazují spíše to, že vývoj děti v neúplných rodinách přináší mnohé negativa, opak může být někdy pravdou. Vše je jen a jen na rodičovských povinnostech, zkušenostech, trpělivosti a lásce.

Štastná rodina – šťastné děti?

Jste-li toho názoru, že je-li úplná, šťastná rodina, vaše děti musí být taktéž šťastní, nemusí to být pravda. To co dělá rodinu rodinou, je pevná půda pod nohama, umění komunikovat, vytvářet společné zájmy, koníčky a láska má být součástí maličkostí, které nabývají na hodnotě.  Možná že se vám to zdá příliš složité, ale jak jinak máte předat své zkušenosti, pocity dítěti, aby pochopily, co je to reálný život, seznámily se s nástrahami? Proto jsem toho názoru, že i když je maminka, či otec na dítě samo, je schopen mu dát mnoho cenných zkušeností, rad, pomoci, naptříč tomu, že nežije v kompletní rodině. Rodiče, ale i rodič samotný je plně zodpovědný za své činy a slova. Tohle musíte mít na paměti.

Jaký je rodič – takové jsou naše děti?

Tuto složitější otázku jsem si nechala na závěr. Protože sami dobře víte, že i když nemusíte být 100 % rodinou, rodičem, vaše děti mohou být vašim opakem. Z mnoha týraných dětí jsou v dospělosti milující osobnosti, i když to co se jim v dětství stalo, zůstane hluboko vryto do pevného srdíčka a tajemné mysli. Činy a hlavně zkušenosti je udělaly tím, čím jsou. Být rodičem je těžká, zodpovědná věc. Někdy se nám zdá, že i samotný den (24 hodin) nám na to nestačí. Ale uvědomíme-li si správné hodnoty, vztahy postavené na vzájemném porozumění, respektu, výsledkem budou šťastné děti a i vaše úplná, neúplná rodina.

Fotografie publikována se svolením od Photostock Photography FreeDigitalPhotos. net