svátekSlavíte Valentýna nebo Den svatého Valentýna? A jaký je v tom rozdíl? Hlavně to, že Valentýn je obyčejné mužské jméno. Naopak Den svatého Valentýna už je svátek. Svátek všech zamilovaných.

Jméno pro muže (i ženy)

Valentýn je jméno, které se nejčastěji dává chlapcům, ovšem existuje obdoba i pro děvčata, a to Valentina. Valentýn má základ v latině a v překladu znamená zdravý či silný. Svátek má 14. února, kdy se náhodou slaví i anglosaský svátek, a to Den svatého Valentýna.

Svatý Valentýn

Sv. Valentin, kněz a biskup. Není známo, kdy a kde se narodil, ale je známo, že zemřel mučednickou smrtí pravděpodobně roku 269. Svatořečený byl nejspíše až ve středověku. Není úplně jasné proč, existují totiž dvě verze legend, které pravděpodobně popisují dva rozdílné Valentiny. První legenda praví o muži, který i přes zákaz oddával snoubence, kde muž patřil k vojákům. Druhá legenda popisuje muže, který vyléčil chlapce a byl obviněn z nekalých praktik.

Den svatého Valentýna

Jde o anglosaský svátek připadající na 14. únor. Je známý jako svátek všech zamilovaných, svátek lásky. Právě v tento den mnoho párů podnikají romantické výlety, večeře, darují si různá psaníčka a dárečky. Pro tento svátek je typický symbol srdce, což je symbol lásky.

Tip pro páry

Jestli chcete svoji drahou polovičku potěšit, můžete třeba zarezervovat nějaký hotel na prodloužený víkend. Velkým lákadlem je každoročně Paříž. Určitě není špatný nápad ani romantická večeře, výlet, kino. Jde o to být spolu a udělat si pěkný večer. Letošním tipem, kam vyrazit je hlavně kino. Velkým lákadlem je film Padesát odstínů šedi!

Ale pozor! Jelikož se svátek blíží, je nejvyšší čas přemýšlet nad rezervací, ať už hotelu, kina či restaurace.

Jste single? Je to i váš svátek!

Svátek zamilovaných si můžete užít i v případě, že zrovna nemáte přítele či přítelkyni. Můžete uspořádat párty pro přátele, kteří jsou také bez partnera, můžete vyrazit „na lov“ do nějakého klubu či na nějakou akci. Nezapomeňte si udělat radost, jen tak, sami sobě! A hlavně, ženy, mějte rády samy sebe a vyhněte se sebelítosti. Není to váš poslední Valentýn!

 Fotografie publikována se svolením Nongkran_ch. Photography/FreeDigitalPhotos.net