svatý ValentýnVčera, tedy 14. února jste mohli slavit Svatého Valentýna. Někdo obdržel velikou kytici rudých růží, někdo sladkou čokoládu ve tvaru srdíčka, někdo připravil úžasný večer a někdo zůstal sám.  V tento den 14. února slaví Valentýna milióny lidé po celém světě.  Lidé věří, že v tento den jim přinese lásku, štěstí po celý zbytek života. Je to romantická a nádherná doba vyznat své drahé polovičce, jak si ji váží, miluje.

Medializovaný Valentýn?

Ale uvažovali jste nad tím, proč se Valentýn tak přeceňuje? Myslím si, že je to pěkná příležitost pro zvýšení své popularity, ale i pro obchodní řetězce. No sami se zkuste podívat na sociální sít, kde každý zamilovaný člověk, ale i osůbka, která má partnera zveřejňuje, co dostal od svého miláčka na Valentýna. Těch krátkých zpráv bude určitě nespočet. A obchodní řetězce? Všude samé srdíčka, růže, plyšoví medvídci – no kdo by neodolal. Výsledek toho všeho je to, že tento den je symbolem lásky, nikoliv lásky jako významu.  Jsou i tací lidé, kteří Valentýna nemají vůbec rádi. Často říkají, že je to den, jako každý jiný, že je příliš medializovaný, sociální. Je to jejich názor, ale určitě nějaký kousek pravdy na tom bude. Je to až těžké uvěřit tomu, že by Valentýn měl temné stránky, ale ony opravdu jsou, jen jsme o nich nechtěli slyšet.

Posílí, nebo zničí vztahy

Některé studie poukazují na to, že Valentýn má pozitivní, ale i negativní účinky na vztahy různých párů. Mnoho párů má v dnešní době velice křehké, nestabilní vztahy, kde jim obvykle chybí tolerance, pochopení, láska, pomoc, opora. A i když jsou spolu, ona jiskra dávno uhasla a už se jen čeká na okamžik, který je může navždy odloučit. A tím, se může stát Valentýn. Avšak ten, kdo věří v opravdovou lásku, si by měl svou drahou polovičku vážit po celý život, a ne jen v tento den.

Bolestivá připomínka

Někteří lidé se snaží utéci od tohoto dne. Ale proč to dělají? Je to proto, že buď jsou sami, nebo jim tento den připomíná těžký rozchod, pocit viny, samoty. Někdy mám pocit, že od Valentýna nelze utéct. Slaví se všude a každý ví, co je to za den. Chcete se zamknout ve svém domě, ale jakmile pustíte televizi, či počítat, už zase na vás svítí červená srdíčka, pohledy zamilovaných lidí. Věřte, že těmto lidem to na radosti, štěstí nepřidává a naopak mají horší nálady.

 

Fotografie publikována se svolením od Iamnee FreeDigitalPhotos.net