tchánovciUž samotný název napovídá, že najít ideální hranice pro svou tchýni a tchána není vůbec jednoduché. Proč je to tak těžké?  Ono na to existuje spousta odpovědí. Snad prvním a nejdůležitějším proč, je to, že jsou sami.  Nemají nic moc na práci, svůj život obětovali rodině, jsou bez přátel, bez koníčků a tak se chtějí upnout na své vnoučata. Věřte nebo ne, často se jim to podaří. V rozmazlování vedou na plné čáře. To co vy zakážete svým dětem, tak oni často a rádi povolí. Vezmou je do obchodu s hračkami a koupí jim vše, na co ukážou A vy? Máte akorát nervy na dranc. Avšak ne každý má  pro tohle pochopení.  Dnešní svět se v mnoha ohledech změnil. Hlavně v těch podstatných. A to je samostatnost, odhodlanost, žít svůj vlastní život. Oni to asi nikdy nepoznali a možná už ani nepoznají. Jsou to starší lidé, kteří se těžko přizpůsobují novinkám.

Musíte je ale chápat?

Ten, kdo by měl vědět o vašich starostech a trápeních, by měl být prvně váš partner. Zkuste ho informovat, říct mu, co se vám nelíbí, a jak by se dalo z této nelehké situace vyjít. My sami si dobře uvědomujeme i fakt, že nebýt právě tchánovců, tak nemáme postaráno o naše děti. Jsme často dlouho v práci a dítě musí někdo vyzvednout ze školky, či školní družiny. Když jsou děti nemocné, tak nám je rádi pohlídají a my si nemusíme brát paragraf. Ale určit hranice, by mělo být tím první krokem, než jim svěříte svůj poklad. Jestli se jim to nelíbí, vysvětlete jim, že to tak skutečně vyžadujete. Musíte určit jasná pravidla a meze. Vysvětlit jim, že sama dobře víte, co je pro vaše dítě to nejdůležitější.

A když neuspějete?

Je potom složité s takovými lidmi vyjít. Schválnosti a zloba už je jen poslední kapkou v rodinných vztazích. Oni se nezmění, vy se nezměníte v tom, co chcete pro vaše dítě. Hledejte novou cestu, jak si pomoci. Tou cestou mohou být vaši přátelé, ale i chůva. Možná vás to bude stát nějaké peníze, ale oni moc dobře budou vědět, co od nich čekáte a naopak. Tady jsou jasně daná pravidla, kterými se musí řídit.  Samozřejmě, že ne každá tchýně či tchán jsou takoví. Jsou i tací, které byste rádi nosili na rukách. Oni nežijí jen pro svá vnoučata, ale také pro sebe. Užívají si života, nedělají si zbytečné starosti. A možná o tom to je. Pomoc nemá být automatická a nesmí se brát – něco za něco.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net