LupyHodně z nás se potýká s problémem nepěkně vypadajících mastných vlasů, které jsou ještě ke všemu plné lupů. Moc dobře známe ty nepříjemné chvíle, kdy stačí lehounké potřepání hlavou a musíme si z ramen „oprašovat“ nános bílých šupinek. Z tohoto důvodu se co nejširším  obloukem vyhýbáme černým svrškům, na kterých je tento problém vidět ze všeho nejvíce.

Co jsou to lupy?

Lupy se tvoří na hlavě a jsou to odumřelé kousky kůže. Nejedná se o žádné závažnější onemocnění, jde spíše o to, že lupy prostě esteticky nevypadají dobře a o lidé, kteří na ně trpí, se za bílé šupinky ve vlasech stydí. Jsou poměrně dobře vidět na oblečení i ve vlasech a první, co člověka napadne, vidí-li jiného s plnou hlavou lupů je, že si vlastně hlavu neumyl. Pravdou je, že lupy vznikají i právě častým mytím hlavy.

Proč se lupy tvoří?

Za příčinou tvorby lupů hledejte například časté mytí hlavy, vysoušení vlasů horkým vzduchem, prudké změny teplot, nedostatek minerálů či vitamínů nebo i mytí hlavy příliš horkou vodou. Za nadměrnou tvorbou lupů ale může být i stres, kterému jste vystaveni, špatná strava, které nevěnujete dostatečnou pozornost, ale i vážnější zdravotní problémy, na které se vás vaše tělo snaží upozornit či snížená obranyschopnost.

Jak se lupů zbavit?

Ten, kdo trpí nadměrnou tvorbou lupů ví, že zbavit se jich není běh na krátkou trať a že je to mnohdy mnohem složitější, než se zdá na první pohled. Na trhu je k dostání opravdu široký výběr všelijakých šampónů, balzámů a přípravků na vlasy, které zaručují úspěšný boj proti lupům. Ovšem – často vyzkoušíme desatero jiných šampónů a lupů se ne a ne zbavit. Jak tedy proti lupům definitivně zakročit a přestat se tak stydět za svou „zasněženou“ hlavu?

Babské rady

Když už jste vyzkoušeli celou řadu přípravků, ale lupů jste se ani přesto nedokázali zbavit, vyzkoušejte rady, kterými se řídily naše babičky.

Březová voda

Osvědčeným prostředkem, který vás dokáže lupů jednou provždy zbavit, je březová voda. Vykoupejte své vlasy v odvaru z březových listů. Nejenže se zbavíte lupů, ale vaše vlasy budou pružnější a lesklejší, nehledě na fakt, že březová voda podporuje jejich růst.

Na 1 litr vařící vody potřebujete 100 g sušených listů břízy. Necháte alespoň 20 minut vylouhovat a poté vlasy zchladlým nálevem propláchnete.

Heřmánek

Obdobným způsobem jako březová voda funguje proti lupům i nálev z
heřmánku
. Heřmánek brání i nadměrnému maštění vlasů, dodá jim lesk a pružnost.

15 g sušeného heřmánku zalijte 2. litry horké vody a nechte 15 minut odstát. Poté vývar přeceďte, nechte vychladnout a propláchněte si jím vlasy.

Fotografie publikována se svolením Marin Photography/FreeDigitalPhotos.net