Tři králové6. 1. 2015 je dnem Tří králů: Kašpar, Melichar, Baltazar. Pro křesťany je tento den velice důležitý, protože se do světa šířila zpráva o narození Krále. Tři králové se vydali na cestu do Betléma, když na obloze spatřili betlémskou hvězdu.  Kašpar a Melichar jsou bílé pleti, kdežto Baltazar je hnědé pleti. Ale jejich zobrazení můžeme vidět pokaždé jinač v různých zemích. V našich zemích byl svátek Tři králů velice oblíbenou lidovou oslavou. Chlapci zpívali vánoční písně a koledovali. Tato tradice se nejvíce zakořenila v Německu, kdy se dodnes těmto chlapcům říká hvězdní zpěváčci.

Jaké jsou tradice Tří králů?

V dnešní době si málo kdo vzpomene na to, co se má v tento den udělat. Křesťané si zajdou do kostela, na dveře nám zaklepají koledníci a napíšou nám nad dveře K+M+B 2015. To proto, aby tomuto domovu přinesli štěstí, zdraví, lásku. Ale kdysi tento den byl ve znamení zapalování svíček a lití olova. Zapalovaly se stejně vysoké svíčky a nechaly se shořet. Když dým vstoupal vzhůru a plamen byl čistě bílý, znamenalo to, že majitel domova se dostane do nebe. Pokud byl plamen nerovný a dým směřoval k zemi, bude na něho čekat peklo. Další tradicí bylo, že svobodné, mladé dívky se omývaly sněhem, ještě před východem slunce, aby po celý rok měli čistou jasnou pleť, byly zdravé, krásné jako Panna Maria. Řada ale lidových tradic je spojená v tento den v přeměnu vody na víno.

Pokud vám tedy na dveře zaklepají koledníci, uvítejte je s radostí a malým pohoštěním. Vždyť oni jsou poselstvím zdraví, lásky a štěstí.

Fotografie publikována se svolením Author:Hans License: Public Domain Dedication http://all-free-download.com/free-photos/