domácnostNedávno jsem četla studii mladých britských studentů o tom, jak ušetřit nemalé množství financí tím, že budete močit rovnou při sprchování. Rady, jak ušetřit uvítá nejedna domácnost. Při spláchnutí proteče 12l vody a když to tak udělá 1x či 2x denně každý člen rodiny, něco na tom bude. Svou studii mají dokonce matematicky ověřenou a potvrzenou. Tato studie zaznamenala odezvu jak odporu, tak nadšení. Dnes však přináším docela jiný nápad a myslím, že na první pohled i elegantní záležitost, jak ušetřit v budoucnu peníze za vodu. Tento nápad představil, mexický designér Ariel Rojo, který pochází z Mexico City. Vystudoval architekturu a průmyslový design.

Elegantní spojení toalety a umývadla

Spojil toaletu s umývadlem a musím říci, že se jedná o velmi vkusnou záležitost. Vypočítal, že kapající kohoutek přivede nazmar ročně až dva tisíce litrů vody. Proto vymyslel spojení toalety a umývadla, přičemž voda odtéká do nádržky toalety a poté je teprve použita na spláchnutí. Tento projekt nese název „tlalokc“ – umývadlo a toaleta v jednom. Voda protékající umývadlem se hromadí v nádržce toalety a ročně tím dojde k úspoře až 83% vody. Ariel Rojo zároveň vypočítal, že spotřeba vody v umývadle činí kolem 3650 litrů, zatímco toaletou ročně proteče 4380 litrů vody. Cílem je úspora několik tisíc litrů vody za rok. Nedostatek vody patří mezi celosvětový problém a projekt „tlalokc“tak nabízí ekonomické i ekologické řešení. Nejedná se však o úplně žhavou novinku. Toaleta s umývadlem se již loni dostala na australský trh a poté díky amerických poboček expandovala do Spojených států. Myslím, že se jedná o výborného pomocníka, který nejenže ušetří vodu a tím i peníze, ale zároveň šetří prostor. V panelákových koupelnách většinou není prostor nazmar a je nanejvýš výhodné, když si můžete ihned po toaletě umýt ruce a nemusíte chodit do koupelny, která je zvlášť. Pevně doufám, že co nejdříve bude k dostání i v ČR.

Fotografie: Good Hotel’s Sink Positive Toilet Contraptionk Author: Wayan Vota licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com