místo pro kočkyKaždá kočička potřebuje své místo, kde si může hrát, schovat se, klidně si dopřávat ticha pro kočičí spánek.  Tak jako lidé potřebují své místo, tak i kočka. Musí vědět, že toto místo je jen její a nečekaní návštěvníci nemají právo návštěvy.

A jak má takové místo vypadat?

Nejběžnějším typem košíku jsou proutěné koše. Jsou ideální pro každý typ koček a ony ocení především to, že si své drápky mohou trošku obrousit a můžou se pevně přichytnout. Cítí se jako divoká šelma na stromě. Dodává jim to pocit volnosti a bezpečí. Takové proutěné koše jsou často dvoupatrové. Vrchní patro může být odkryté a vypadá jako větší miska. Toto ocení vaše kočka především ve dne, kdy chce sledovat i okolí svět, nebo si chce jen tak dopřávat slunečních paprsků. Dolní patro je již schované a často je vycpané měkkým polštářkem či látkou. Místnost slouží ke spánku a také k úkrytu.

Dalším typem jsou plastové přepravky. Je to asi nejlevnější záležitost, kterou lze nakoupit v chovatelských potřebách, ale i na internetu. Tak jako koš může být dvoupatrový, tak i plastová přepravka. Je velice lehká, přenosná. Často bývá moderně zdobená a může mít i různé barevné provedení. Ale asi největší a nejpodstatnější nevýhodou je to, že neudrží teplo, a nejsou vhodné pro jejich drápky. I když v plastové nádobce mohou být různé otvory, aby se mohly kočky přichytit, často se stává, že místo poklidného ležení, tam spíše bruslí. Na dno sice dáte nějakou tu deku, ale i tak je to nedostačující. Proto přenosné pelíšky považujte skutečně pouze za přenosné pro daný okamžik. Je tedy na vás, jaký typ zvolíte pro svoji kočičku.

A jak má vypadat podestýlka?

Rozměry musí být takové, aby podestýlka byla ve stejné velikosti, jako je koš nebo plastová přepravka. Pokud bude větší, vaše kočička se může cítit tak, jako by byla ve vězení. Sice ji dodá velké teplo, ale vezme ji volnost. Podestýlky se vyrábějí často z dutých vláken. Jejich konečný tvar je buď ve tvaru kulatého polštáře, či dečky. Různé barevné provedení, vyšití dělá podestýlku příjemnější, krásnější, pohodlnější. Menší podestýlka bude naopak při cestování v přepravce klouzat a může kočce přivodit stres. Proto by měla být tak akorát a držet stabilitu.

Fotografie publikována se svolením Digidreamgra fix  Photography/FreeDigitalPhotos.