V útulcích je přes 11 000 zvířat.V současné době je v českých útulcích více než 11 000 zvířat. Toto již tak obrovské číslo se každý rok zvyšuje o 40 procent. Pokud se tento vývoj nezmění, dostaneme se do stejné situace jako na Slovensku, kde jsou zvířata pro nedostatečné kapacity útulků utrácena. Jak to můžeme změnit? Myšlením dětí a rodičů!

Máte rádi zvířata? Je mazlíček součástí vaší rodiny? Pokud ano, má obrovské štěstí, které se nedostává tisícům jiných zvířat. Ta jsou „schovaná“ v útulcích, kde o nich většina společnosti vůbec neví.

Aby toho nebylo málo, situaci „útulkářů“ ztěžují tzv. množitelé, kteří ve velkém a nezodpovědně množí a prodávají zvířata „bez papírů“. Tím se dostávají psi a kočky z útulků do pozadí jako méně vhodná. Řekněme sami, kdo z nás nemá ve svém okolí někoho, kdo má zvíře „bez papírů“? Možná jste to vy sami, stejně jako já. Mazlíka jsem si takto pořídil před lety, kdy jsem nic nevěděl nic o této problematice.

Máte rádi zvířata? Pomozte s osvětou Nekupuj. Adoptuj!

Nepříznivý vývoj se snaží změnit iniciativa, Nekupuj. Adoptuj! Která boří mýty o tom, že zvířata z útulků jsou nevhodná jako domácí mazlíčci. Dalším programem organizace je boj s množírnami a velkochovy zvířat.V útulcích je přes 11 000 zvířat2

Neziskovka nedávno přišla s projektem Kulich do škol. Jde o koncept dvouhodinovek občanské výchovy, kdy jsou děti blíže seznámena se současnou situací. Informace si odnesou domů, kde se s nimi seznámí i jejich rodiče.

Pokud tedy chcete pomoci „útulkářům“, stačí sdílet na vašem Facebookovém profilu nebo dalších místech stránky Nekupuj. Adoptuj! Nebo Kulicha do škol. Osvěta je důležitá. A pokud víte o někom ve vašem okolí, kdo si chce pořídit mazlíčka bez papírů, seznamte ho s tím, jak postupovat. Uděláte dobrý skutek, a kdo ví, třeba dáte nový život zvířeti z útulku, které by jinak zůstalo bez rodiny a zbývající léta prožilo v kleci.

Fotografie publikována se svolením patrisyu, sixninepixels Photography/FreeDigitalPhotos.net