VánoceNež přijdou Vánoce, je hlavně na rodičích přemýšlet, čím obdarují svá dítka. Dary se samozřejmě kupují přiměřeně věku, aby byly funkční a neležely po Štědrém dni v koutě. Máte doma dívenku nebo chlapečka a nevíte, jaký dárek je přesně pro ně? Určitě nic nezkazíte osvědčenými hračkami, které se vyrábí už několik desetiletí!

Něco pro dívky

Pro dívky je jako tradiční hračka panenka. Nyní myslíme kromě panenek větších, těch maminkovských, menší panenky nesoucí označení Barbie. Jde o globálně známou, nejprodávanější  panenku současnosti. Svět ji poprvé spatřil 9. března 1959.

Co děti na této hračce bude určitě bavit, je široká škála oblečení, které na sebe může Barbie vzít. Velké plus je i možnost mnoha povolání, která může Barbie zastávat, ať je to kuchařka, lékařka nebo letuška.

Barbarra

Možná si říkáte, proč zrovna jméno Barbie? Je to podle jména Barbarra, což byla dcera vynálezkyně této slavné hračky – Ruth Handlerové. 

Filmová hvězda

Barbie je spolu se svými přáteli také postavou v různých filmech. Ať už je to film s poníky, vílami nebo třemi mušketýrkami, Barbie je panenka pro všechnu srandu.

A co pro chlapce?

Rozhodně vyhrává LEGO, které jehož historie se datuje od roku 1932. Pochází z Dánska. Ole Kirk Christiansen byl chudý tesař, který začal kostičky vyrábět ze dřeva. Na světový trh se však jeho první LEGO kostka dostala až v roceb, po druhé světové válce.

Původ názvu LEGA je také dánský. Pochází z výrazu „leg godt“. V češtině „hraj si dobře“.

Dřevo bylo lepší

V holandském Billundu se několik let po druhé světové válce začaly kostičky vyrábět z celuloidu. Podobaly se sice tradičním kostkám z rukou tesaře, a měly také vylepšení – mohly držet při sobě pomocí výstupků, ale prodej těchto nových kostech byl velmi slabý. Stále vedlo dřevo.

Až v roce 1954 přišel nový typ LEGA, který známe dnes. V současnosti jde o celosvětovou záležitost. Vyrábí se na několika místech, například také v Česku, a to v Kladnu. Změnou od tradičních kostek je také více druhů stavebnic.

Policejní stanice i věž v Paříži

Z LEGA jde složit opravdu cokoliv. Náročnější stavebnice nejspíš nebudou nic pro menší děti, ale starší chlapci i pánové v pokročilejším věku mohou z LEGA kostek postavit nejen stanici policistů a hasičů, ale také světová muzea, dům rodinky Simpsonových, a dokonce také Eiffelovu věž!

I LEGO má film!

LEGO není nijak pozadu oproti Barbie. I tato stavebnice se objevila v několika filmech, počítačových hrách atd. Oblíbeným filmem je LEGO příběh, který se na plátnech kin objevil letos a už má i své DVD disky. Byl uváděn i v 3D verzi.

Už víte, jakou hračku letos přinese Ježíšek vašim dětem? Rozhodně se nebojte, že by tyto hračky zůstaly ležet v koutě! Díky mnoha možnostem, které obě hračky nabízí, budou mít vaše děti pořád něco nového!

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/FreeDigitalPhotos.net