Vhodnou stravou proti hemeroidůmJedná se o téma, které je většinou tabu. Hemeroidy jsou vlastně zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku či přímo v konečníku. Podle statistik se vyvinou u více než 50% lidí, ale mnoho z nich o tom nemá ani tušení. Obtěžovat totiž začnou až tehdy, když se zanítí a zvětší. Pokud k takovým potížím dojde, mohou úlevu přinést přírodní prostředky a dobře zvolená strava.

Příznaky hemeroidů

Hemeroidy zpravidla doprovází stopy krve na toaletním papíru, krvavá a bolestivá stolice, svědění konečníku, bolestivá bulka v konečníku a hlenový výtok z konečníku. Příznaky se dále rozdělují na vnější a vnitřní.

Nepleťte si hemeroidy s anální fisurou

Hemeroidy mohou mít obdobné příznaky jako jiné potíže konečníku a zažívacího traktu. Jeden z velmi častých problémů, který se může vyskytovat současně s hemeroidy, je anální fisura. Jde o úzkou trhlinu v oblasti konečníku, jenž může zapříčinit podobné příznaky, které jsou spojovány s hemeroidy: ostrá bolest a krev při stolici. Vyskytnout se může dokonce u dětí. Svědění konečníku může mít mimo hemeroidů i mnoho dalších příčin: průjem, kvasinkové infekce, inkontinence stolice (únik malého množství stolice), ostrá jídla. Krvácení při velké potřebě je vždy znakem, který se nevyplácí zanedbávat! Rozhodně to stojí za návštěvu lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Léčba anální fisury bývá poměrně komplikovaná, protože jde o oblast, která je neustále namáhána pravidelným vyprazdňováním.

Stravou proti hemeroidům

Strava velmi ovlivňuje další vývoj tohoto nepříjemného a mnohdy velmi bolestivého problému. Vhodné je vynechat všechny tuky a naopak zařadido jídelníčku ovoce, zeleninu, obiloviny a luštěniny. Velmi účinnou potravinou je dušená rýže s houbičkou shiitake. V podstatě je důležité docílit, aby stolice byla tak akorát. Vhodnými potravinami z řad ovoce a zeleniny jsou: mrkev, kedlubny, dýně, rozinky, švestky, petrželka, zelí, salát, brokolice, banány, jablka. Z obilovin jáhly, pohanka, rýže, ale výborné jsou i sýry – ovčí a kozí. Na co rozhodně nezapomínat jsou i ořechy a semínka, dostatek tekutin v podobě vody a čajů: jitrocel, mateřídouška, zázvor, len, badyán. Mimo potravin je výborná i koupel v dubové kůře.

Potraviny, kterým byste se měli vyhnout velkým obloukem, jsou: cukrářské výrobky, větší množství pečiva, tučné sýry, tropické ovoce, smetana, uzené výrobky, vepřové maso, uzené sýry, umělá sladidla, ztužené tuky a oleje.

Fotografie publikována se svolením papaija2008 Photography/FreeDigitalPhotos.net

KOREKCE: Nikol Sotolářová