Vilcacora – kočičí dráp

VilcacoraTradiční medicína, která je rovněž nazývána jako alternativní, lidová či přírodní by měla být součást světového kulturního dědictví a jako taková by měla být ceněna. Bohužel mnohdy vídáme pravý opak a lidem se „cpe“ chemie. Některé dary přírody fungují jako prevence a mělo by se o nich vyučovat. Jedním z takových darů přírody je i Vilcacora – královna Amazonie. Nachází se v tropických lesích amazonské džungle až do výše 800 m. n. m. Je to krásná a velká oranžově kvetoucí popínavá rostlina, občas mylně považována za liánu. Má srdcovité nebo také oválně vejcovité listy a mladé výhonky této rostliny pokrývá jemné chmýří. Počátky vilcacory coby léčivé rostliny se datují na dobu před dvěma tisíci lety. Mnoho století se předávala tradice jejího využití hlavně u domorodých kmenů pocházejících z oblasti dnešního Peru. Objevení jejích účinků v moderní době přineslo prospěch lidem však až teprve v 60 létech. Pověsti o jejím zázračném působení se rychle rozšířili a zájem vzrostl zejména u farmaceutických firem po celém světě. Rostlina mimo jiné také nese název „kočičí dráp“ protože u násady každého páru listů vyčnívají trny, které drápky připomínají. Rostlina je opředena dávnou legendou.

Legenda kočičího drápu

Podle prastaré legendy žil kdysi bojovník z kmene Ashaninka a ten byl velmi těžce raněn. Prodíral se džunglí a duši měl už na jazyku. Padl zesláblý na zem a čekal každým okamžikem konec. Najednou se před ním zjevil amazonský tygr – Otorongo a začal svými ostrými drápy drásat silnou liánu a olizoval přitom vytékající šťávu. Když se občerstvil, vyskočil s ohromnou vitalitou kupředu a ulovil si srnu. Raněný bojovník našel v sobě zbytek sil a připlazil se k liáně a napil se vytékající šťávy. Síla se mu brzy vrátila zpátky a rány se krásně hojily. Bojovník si také všiml, že z liány vyrůstají drápy podobné těm tygřím. Díky této legendě si rostlina získala svůj název. Tato rostlina má zhruba dvacet druhů, ale pouze dva mají léčivé vlastnosti: Uncaria tomentosa a Uncaria guajanensis. Liší se pouze tvarem svých „drápů“ tedy trnů.

Účinky Vilcacory

Bylo prokázáno, že díky svému složení Vilcacora brzdí rozvoj rakovinových buněk a podporuje imunitní systém. Má protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Působí rovněž na centrální nervový systém a pomáhá při léčbě oběhových chorob. Snižuje významně hladinu cholesterolu a má detoxikační schopnosti. Pozitivně působí také na peristaltiku střev a žlučové cesty.

Fotografie: Streams of light in the Amazonian mist Author: Jon Rawlinson licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.