Tento článek poradí všem, kteří uvažují o pokládce nové podlahy nebo o výměně té staré. Už asi víte, že máte na výběr mezi několika materiály. Kromě klasických přírodních se dnes stále více uplatňují zejména podlahy z vinylu. Důvodem jsou jednak vynikající technické vlastnosti, ale také jednoduchost instalace, snadná údržba i ekonomická nenáročnost.
Vinylová podlaha – nekonečná variace vzhledů
Obliba vinylové podlahy ještě stoupá díky téměř nekonečné variabilitě barev, odstínů a dekorů. Toužíte po podlaze z exotických dřevin, ale nemůžete si ji dovolit? Máte rádi industriální vzhled betonu, ale byl by pro váš interiér příliš studený? Vinylová podlaha se ve vašem případě může stát vítaným kompromisem. Imitace nejrůznějších materiálů (včetně např. patiny starého dřeva) patří do nabídky všech kvalitních dodavatelů. Získáte atraktivní vzhleda k tomu navíc všechny kvalitativní výhody vinylu.
Rozdělení a pokládka vinylových podlah
Vinylové podlahy dělíme podle typu do 2 kategorií:
- vinylové dílce
- vinylové role
Vinylové dílce
Vinylové dílce (též vinylové lamely) se uplatňují spíše v menších prostorech. Jsou k dostání většinou jako obdélníky, které následně umisťujeme na podklad, a to buď lepením, nebo „na volno“ pomocí zámkových spojů. Vyrábí se v mnoha rozměrových variantách, takže se zajisté najde řešení pro každého. Vybírat můžete ze 3 základních typů:
- Celoplošně lepené dílce –vhodné pro celoplošné lepení speciálním podlahářským lepidlem
- Samolepící dílce – pro rovné a hladké povrchy. Aplikují se jako samolepky oddělením krycího papíru. Spodní vrstva je opatřena lepidlem, které dílec zafixuje na místě určení.
- Zámkové dílce – tyto dílce jsou opatřeny zámkem a zapadají do sebe jako stavebnice. Jsou určeny k tzv. pokládce na volno (plovoucí pokládka).
Vinylové role
Máte obavu z aplikace vinylové podlahy ve větších a středně velkých místnostech? Vinylové role významně ulehčují práci právě v těchto situacích. Opět i zde máte na výběr ohledně způsobu pokládky. Podlahovou krytinu z role lze přilepit podlahářským lepidlem nebo položit „na volno“. Druhý způsob je vhodný na plochách zhruba do 20m2. U rolí také očekávejte rozměrovou různorodost. Délka se pohybuje od 20 do 30 m, šířkaod 2 do 5 m. Nejběžnější jsou šířky 2 a 4 m.
Do jakých místností je vinylová podlaha určena?
Vinylová podlaha je určena takřka do všech vnitřních prostorů. Vše záleží na konkrétním typu vinylu.
Uplatnění vinylových dílců
Vzhledem ke způsobu aplikace se vinylové dílce se využívají zejména v rodinných domech a bytech. Kromě domácího použití se hodí i pro komerční prostory (obchody, kavárny, nákupní centra), protože odolávají i velmi silné zátěži. Důkazem odolnosti vinylových dílců je vhodnost využití v kuchyních a koupelnách, kde bez problémů zvládají vlhko. Vinyl bez obav umístěte také v dětském pokoji – v sametové verzi bude příjemný na dotek a přežije nejednu dětskou lumpárnu.
Uplatnění vinylových rolí
Větším prostorům s intenzivním provozem a námahou ideálně vyhovuje vinylové role. Pochvalují si je majitelé kanceláří a výrobních provozů, ale také nemocnice nebo správci sportovišť. Pravdou je, že instalace na rozsáhlejší ploše vyžaduje už jisté zkušenosti a praxi. Proto je vhodné ji přenechat spíše odborníkům.
V čem jsou vinylové podlahy lepší?
Rozhodnout se pro vinylovou podlahu je jednoznačně správným krokem. Abychom vám dokázali, že své volby nikdy nebudete litovat, připravili jsme malý výčet výhod, které společně s novou podlahou získáte:
- Elegantní design – nekonečný výběr vzorů, barev a dekorů
- Nesrovnatelná odolnost vůči chemickému a mechanickému poškození
- Odolnost vůči vlhku a vodě
- Příjemná cena – dosáhnete „drahého vzhledu“ za peníze, které vás nevyděsí
- Jednoduchost pokládky – využijete služeb profesionálů, budete mít novou podlahu na místě rychle a bez zbytečných starostí. U svépomocné pokládky hrozí poškození materiálu neodbornou manipulací.
- Tepelná vodivost – vinyl můžete instalovat i na podlahové vytápění
- Antistatické vlastnosti
- Akustická izolace
- Bezproblémová údržba
Údržba vinylových podlah je hračka
Na rozdíl od dřeva od vás vinylová podlaha nebude chtít žádnou zvláštní péči. Zapomeňte na speciální čisticí prostředky, broušení nebo jiné složitosti. Vinylovou podlahu stačí v případě potřeby zamést, vysát, případně vytřít vlhkým mopem. Jediné, na co si dáte pozor, jsou silná, agresivní chemická čistidla, která by mohla narušit povrch podlahy. Zkrátka stačí, když se budete řídit se pokyny výrobců a bude vše v pořádku.
Výrobci a prodejci vinylových podlah
Chcete-li skutečnou kvalitu, vsaďte na ověřené výrobce, ke kterým patří např. Gerflor, ExponaDomestic, Conceptline, Fatra, Moduleo či Wineo – Design Line. Jejich nabídka by měla zaujmout i náročného zákazníka.
Jak si z pestré nabídky výrobců vyberu vhodný produkt?
Vyznat se v té spoustě typů a designů může být pro nezkušeného zákazníka skutečně nelehké. Asistenci a konzultace při výběru by vám měl ochotně poskytnout každý solidní prodejce. Tento vstřícný přístup k zákazníkům patří u společnosti Plancher, s.r.o. k samozřejmosti. Plancher, s.r.o. má pro vás k dispozici nejen stovky produktů pro každý typ interiéru, ale i školené zaměstnance připravené poskytnout maximální možnou podporu.
Vaše cesta k nové podlaze začíná v podnikové vzorkovně. Neváhejte a telefonicky si domluvte návštěvu. Ve vzorkovně si budete moci prohlédnout a osahat množství podlah a dveří. Najdete nás na adrese Lovosická 439/42, 190 00 Praha 9. Pozor, návštěva je možná pouze po telefonické domluvě!
Společnost Plancher s.r.o. myslí na vaše pohodlí. Zjednodušíme vám výběr podlahy pomocí naší mobilní vzorkovny. Přijedeme přímo k vám a vy si budete moci vyzkoušet vzorky podlah přímo na místě určení!
Komentáře