Ghí představuje sanskrtský termín pro přepuštěné máslo. Přestože se z másla připravuje, má docela jiné vlastnosti než klasické máslo. Na Západě není příliš známé, ale na Východě je známé již pět tisíc let. Ajurvéda považuje ghí za zásadní potravu pro mentální rovnováhu, dobré trávení a zdravý vzhled. Rovněž je považováno za jeden z nejlepších produktů pro přípravu pečených, vařených a smažených jídel. Přepuštěné chcete – li, přečištěné máslo je bezlepkové a díky nulovému obsahu laktózy je vhodné pro lidi, kteří mají potíže s intolerancí mléčné bílkoviny.
Odkud se ghí vzalo?
Ghí patří mezi základ Indického vaření. Ale s oblibou ho používají i nejlepší francouzští kuchaři. Egypťané ho nazývají samna baladi a postup výroby i chuť je totožná. V Etiopii se nazývá niter kibbeh, kde se zhotovuje podobně, jen přidáním koření získává jinou chuť. Maroko je v tomto ohledu ještě o krok dále. Kořeněné ghí nechávají zrát pod půdou několik měsíců i let. Tento produkt pak nese název smen. V severovýchodní Brazílii je produkt, který je blízký tomu Marockému a nazývá se, manteiqa-da-terra což znamená máslo země. Z Ajurvédy jasně vyplývá že ghí má veškeré výhody pro tělo i mysl člověka. Mimo to, že jde o velmi zdravou a prospěšnou potravinu pro lidské tělo má výborné vlastnosti u vaření.
Ghí a jeho výtečné vlastnosti
Má poměrně vysoký bod zápalnosti a proto během procesu vaření nebo smažení nekouří. Velmi dobře se pojí s širokou škálou koření a má specifickou vůni a jemně ořechovou chuť. Žádný olej na vaření se nevyrovná ghí už pro jeho schopnost strávení. Z ajurvédy vychází nejen stará čínská medicína, ale také veškerá západní. Od roku 1982 je ajurvéda uznávanou alternativní medicínou i Světovou zdravotnickou organizací a myslím, že zcela právem. Ghí napomáhá nejen trávení, ale upravuje hladinu lipidů a tolik diskutovaného cholesterolu. Zapomenout nesmíme ani na vyživování nervových buněk. Podporuje schopnost učení, posiluje látkovou výměnu, imunitu a výborné je také při detoxikaci. Mezi další vlastnosti patří hojivé účinky a to jak vnitřně, tak zevně. Ghí si můžete připravit z klasického másla i doma sami.
Fotografie:Ghee pour/strain Author:Larry Jacobsen licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com
Komentáře