Víte, co ničí vaše zubyExistuje mnoho článků a studií, jak nejlépe se o své zuby starat. V televizi jsou denně reklamy na ty nejlepší zubní pasty a ústní vody. Jak se ale mají lidé dozvědět, jak předejít problémům se zuby? Jak předejít tomu, aby potřebovali nějaké speciální přípravky, které jim vrátí jejich krásu a zdraví?

Pozor na to, co pijete

To, že zuby ničí sladkosti a cukr, ví jistě každý. Ale často lidé zapomínají i na přeslazené limonády. Pokud vypijete denně byť jen půl litru koly, opravdu není čokoláda ten nejhorší nepřítel. Kvůli takovým sladkým nápojům se narušuje zubní sklovina a vzniká tak zubní kaz. Navíc různé nápoje mohou způsobit jejich zbarvení, nejčastěji pak zežloutnutí zubů. Vhodné je tedy zvolit raději vodu, která navíc zažene žízeň spolehlivěji než cukrem překypující nápoje.

Zuby ničí i ovoce!

Možná to málo kdo ví, ale přes to, že obsahuje ovoce spoustu vitamínů a je prospěšné pro naše tělo, dokáže mu i ublížit. Zubní sklovinu totiž dokážou kromě cukru narušit i kyseliny, a to zejména kyseliny v citrusových plodech. Totéž platí o ovocných džusech. Nemusíte se ale ochuzovat o vitamíny, které ovoce přináší. Stačí ho vhodně kombinovat s jinými potravinami bez kyselin, nebo si po vypití džusu vypláchnout ústa čistou vodou. Vhodné je také žvýkat žvýkačky, ale pouze ty bez cukru.

Co nezpůsobí jídlo…

…to způsobí stres. Stres je nepřítelem člověka v mnoha směrech. Od psychiky po fyzickou stránku. Sám o sobě stres sice nezaviní to, že zuby budou špatné, ale kvůli stresu mnoho lidí skřípe zuby, a to hlavně v noci, kdy o tom vědomě nerozhoduje. Tělo tak uvolňuje stres. To může být důvod, proč se ráno neprobudíte plni energie, ale vstanete naopak unavení, s bolestmi hlavy a obličejových svalů. Pomoc můžete hledat u lékaře, který na to má speciální dlahu. Nebo se naučte uvolnit stres jinak, například při józe a meditaci.

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net