pesPokud máte psa celoročně na zahradě, mráz a sníh mu nedělá velký problém. Samozřejmě potřebuje, abyste mu zajistili teplou boudu, do které nafouká, ale jinak je odolný. Pokud je váš čtyřnohý kamarád většinu času v bytě, je potřeba pomoci mu více. Při venčení zažívá teplotní šoky a je zde větší riziko prochladnutí. Poradíme, jaký režim při venčení vašeho pejska je v chladném počasí nejlepší!

My mráz sneseme, pejsci ne

Sami lidé někdy nesnášejí teplotní rozdíly dobře, mrazy dávají lidskému organismu zabrat. Proto si můžete porovnat, jak těžké to je pro malý organismus psa. Pokud je váš pes zvyklý na teplo domova, zbytečně jej netahejte ven za těch největších mrazů. Pokud je potřeba venčit, nezdržujte se venku s pejskem déle, než je nutné. Dohlédněte, aby pes nepostával a pořád se pohyboval.

Co se týče sněhové nadílky, sama o sobě nebezpečná není. Pozor však věnujte namrzlým a posoleným povrchům. Sůl tlapky dráždí a je potřeba je před i po procházce ošetřit hutným krémem. Když budete tlapky po procházce oplachovat, nikdy nepoužívejte teplou vodu! Na podchlazené polštářky tlapek by to bylo pro psa bolestivé.

Venčící rychlovka

Nemyslete si, že když máte malého psa s hutnou srstí, zvládne zimu a mráz lépe, než krátkosrstí kamarádi. Faktory, dle kterých se usuzuje, jak pes zimu zvládne, jsou například i plemeno a stáří. Štěňata by v mrazu neměla trávit dlouhou dobu hlavně z toho důvodu, že nemá plnohodnotné osrstění. Když jsou extrémní mrazy, venčení zkraťte na minimum. Vhodná je koupě psího oblečku. Nemusí být podle poslední módy. Jde o praktickou výbavu, která malé tělo psa uchrání v teple.

Výbava na procházku i po ní

Pokud není venku dvacet stupňů pod nulou, nemusíte se ani delších procházek v zimě vzdávat. Pokud plánujete výlet, zvažte pořízení tašky na nošení, která poslouží, když pejskovi dojdou síly nebo bude příliš hluboký sníh. Vyhněte se levnému zboží a pořiďte kvalitní pomůcky, které budou plnit funkci a dlouho vydrží. S výběrem se můžete poradit na specializovaném e-shopu Demeven.cz. Vlastní ho studentky Eliška a Lucie a na doplňky pro pejsky využívají ty nejkvalitnější materiály. Samy zakladatelky říkají, že si na prvotřídní práci potrpí. Vše je vyráběno ručně. Kromě stylových obojků, se kterými začínaly, nyní v sortimentu nabízí také pelechy. Jedním z nich je Doupě. Pelech, který nabízí pejskovi pohodlí.

Pamatujte na kožich

Kromě oblečků a mazání pacek je potřeba věnovat pozornost i kožichu. Mezi základní zimní péči tak patří kartáčování a zastřihávání srsti, a to hlavně u dlouhosrstých plemen. Co se týče koupání, není příliš doporučováno. Zkuste očistit špínu z kožichu sněhem, případně pejska vykoupejte večer a ven s ním jděte nejdříve po deseti hodinách, aby byl pořádně proschlý a nenachladil se.

Obrázek: pixabay.com