svojanovHrad Svojanov stojí nad údolím, kde teče řeka Křetínka, už od roku 1224. Patří k nejstarším kamenným hradům v ČR a je jedinečný svojí architekturou. Mísí se zde prvky gotiky a empíru, tedy středověku a 19. století.

Bohatá a slavná historie

Nejdříve patřil hrad Přemyslu Otakaru II., po jeho smrti se ho ujal druhý manžel vdovy po Otakarovi. Žila zde tedy Kunhuta se Závišem z Falkenštejna. Závišovi ale štěstí nepřálo, po smrti své manželky bylo pošpiněno jeho jméno a po zajetí na Hradě v Praze byl následně roku 1290 popraven.

Hrad Svojanov si posléze zařadil Karel IV. mezi 11 nejvýznamnějších českých hradů. Hrad neměl být nikdy prodán ani zastaven, ovšem Karlův syn nedodržel toto přání a předal hrad do držení pánům z Boskovic. Ti hrad upravili a dál rozvíjeli. Další držitelé hradu byli Trčkové z Lípy. Nechali na hradbách vybudovat renesanční palác, po kterém zbyly bohužel pouze trosky.

V roce 1569 byl hrad poškozen požárem a po opravě byl využíván méně a méně. Další požár zde vypukl v roce 1842. Poté ale nechali manželé Kriestenovi hrad částečně přestavět v empírovém slohu. Od roku 1910 vlastní hrad město Polička a to ihned odstartovalo rozsáhlou rekonstrukci.

Hrad je velmi atraktivnísvojanov věž

V areálu hradu se často konají koncerty a nejrůznější akce. Dokazuje to i nedávná akce k připomenutí třicetileté války. Celý den se v prostorách hradu a nádvoří pohybovali muži a ženy v dobovém oblečení, dokonce stánky zde měly dobovou tematiku.

Velmi zajímavé jsou také okruhy prohlídek. Hrad nabízí hned tři a vy si tak můžete vybrat, zda dáte přednost spíše interiéru hradu, kde žili bohatí páni a králové, nebo se podíváte spíše kolem a zjistíte, jaká tajemství skrývá mučírna nebo obludárium ve sklepení. Na hradě je také možnost ubytování a pořádání akcí. Prostory hradu dodají oslavám jedinečnou atmosféru a neopakovatelný zážitek.