Vyberte si matraci, která vám sedne

matraceBolí vás ze staré matrace již záda a uvažujete tedy nad koupí nové? Výběr určitě nepodceňujte, protože pro zdravé spaní je kvalitní a správně vybraná matrace velmi důležitá. I když se jedná o větší investici, brzy se vám vynaložené finanční prostředky vrátí v podobě lepšího a kvalitnějšího spánku.

Při výběru dbejte především na kvalitu. Cena by měla být až na posledním místě. Spolu s koupí matrace je na místě popřemýšlet i o koupi nového roštu. V tomto článku naleznete mnoho informací, které by vám mohly s výběrem pomoci. Jelikožvelkou část svého života prospíme, je velmi důležité, aby byl spánek kvalitní a splňoval svůj účel, tedy dostatečný odpočinek. Zlepšete si ten svůj výběrem nové a ideální matrace právě pro vás. Před nákupem si dobře promyslete, co od nové matrace očekáváte a co vám vadilo na té předchozí.

Kde spíte

Pro zdravé spaní není samozřejmě důležitá jen kvalitní matrace, ale je toho mnohem víc. Základem je mít pro spánek vyhrazenou samostatnou místnost (ne tedy např. obývací pokoj s televizí), která bude klidná a zatemněná. Místnost musí být dobřevětraná. Není vhodné ani příliš velké teplo. Ložnice má být oázou klidu, a proto se v ní snažte odpočívat a ne pracovat.

Postel jen pro vás

I výběr postele ovlivňuje kvalitu spánku. Postel by se vám měla líbit a měla by mít i nějaké vlastnosti ohledně své funkce. K matraci by se měl dostávat vzduch, proto není vhodné mít pod lůžkem hromady věcí, kde se bude usazovat prach, a také roztoči. Díky spánku má vaše tělo čas regenerovat a odpočívat, uvolní se svaly, prokrví klouby a vy můžete do nového dne vstát s obnovenými silami. Proto výběr matrace i roštu tolik ovlivňuje to, jak bude váš den vypadat.

Výběr vhodné matrace

Je velké množství matrací různých typů, délek, provedení a v neposlední řadě také různě oceněné. Zákazník často neví, jakou si má vybrat, a která je pro něj nejvhodnější. Je důležité vybírat spíše osobně. Matraci si tzv. osahat a prohlédnout, protože každý má rád něco jiného.matrace-pruzina

Někteří nedají dopustit na pružinové matrace, jiný volí raději pěnu nebo chtějí něco luxusnějšího např. výplň z koňských žíní. Matraci si ovšem vyberte pečlivě a v klidu. Klidně si na ni v obchodě lehněte, vyzkoušejte jich více a nebojte se zeptat. Někteří výrobci a prodejci Vám dokonce matraci zapůjčí na vyzkoušení domu. Pokud se tedy rozhodnete matraci vyzkoušet doma, nelekejte se, když vás z nové matrace po pár dnech začnou bolet záda, to je normální.

Na výběr má vliv:

 • Rošt, na kterém bude matrace položena
 • Váha člověka
 • Tuhost matrace
 • Výška matrace
 • Cena

Před tím, než se vydáte na nákup, si projděte nabídku obchodu. Myslete na to, že ze začátku se vám na nové matraci nemusí spát úplně pohodlně a mohou vás bolet záda. Je to ovšem normální, protože tělo si musí na novou matraci teprve zvyknout.

Tuhost matrace

Matrace jsou většinou rozdělené do 4 kategorií podle tuhosti. Díky kvalitní matraci mohou být často vyrovnány chyby ve výběru postele či roštu. Tuhost se vybírá podle polohy ve spánku, v různých polohách vzniká různé zatížení na jednotlivé části těla.

 • Na zádech – při spánku na zádech je vhodnější tvrdší matrace. Váha je lépe rozložena a páteř v rovné poloze je vhodně podepřena.
 • Na boku – zde je rozdílné zatížení, a proto je lepší středně tvrdá až měkká
 • Poloha na břiše a časté střídání poloh – zde je vhodná matrace se střední tuhostí.
 • Tuhost 1–do této kategorie patří nejměkčí typy matrací hlavně latexové a některé ze studené pěny a líné pěny.
 • Tuhost 2 – nejširší skupina matrací. Řadíme sem taštičkové a sendvičové matrace, matrace ze studené pěny, z biopěny a některé latexové (bývají vyztužené PUR pěnou nebo kokosovým vláknem).
 • Tuhost 3–tyto matrace se hodí spíše pro těžšího člověka. Pro lehčího již mohou být hodně tuhé. Jsou ve všech skupinách matrací.
 • Tuhost 4–matrace vhodné pro větší váhu. Řadíme sem některé pružinové matrace, sendvičové a matrace ze studené pěny.

matrace-pena2Pro manželské páry jsou vhodné matrace s kombinovanou (dvojí) tuhostí – partnerské matrace. Většinou si vyrábějí v kombinacích 2 a 3 kategorie, aby si mohla vybrat drtivá většina zákazníků.

Při výběru tuhosti je důležitá i vaše váha. Člověk se 100 kg bude mít na střední matraci jiný pocit než člověk se 60 kg. Pro jednoho bude měkká a pro druhého tvrdá. Někteří výrobci doporučují řídit se při výběru hmotnostním indexem (BMI).

Výška matrace

Možná jste to nevěděli, ale i výška matrace hraje svoji roli. Velmi ovlivňuje kopírovací schopnost matrace. Na matraci o výšce 10 cm se můžete cítit velmi nepříjemně, mohou se vám do zad zařezávat roštové laťky. U matrace vysoké 18 či 20 cm již takové problémy mít nebudete. Dá se říci, že u vyšší matrace můžete mít i méně kvalitní podklad. Ty vyšší bývají vyrobené z několika vrstev (tzv. sendviče) a každá vrstva splňuje svůj úkol. Podle vyjádření prodejců se u nás nejvíce prodávají matrace s výškou 16 až 24 cm. Výška do 15 cm je vhodná spíše na občasné přespání. Volbu ovlivňuje i to, jak často na matraci budete spát a vaše hmotnost. Do manželské postele nekupujte matrace od různých výrobců. Nikdy nebudou stejně vysoké.

Kolik matrací a cena

Kolik bude matrace stát, ovlivňuje do jisté míry i stav vaší peněženky. Čím vyšší kvalita, tím je samozřejmě vyšší i cena. I dnes již ovšem v době velké konkurence na trhu, můžete koupit velmi kvalitní kousky za rozumné ceny.

Do dvoulůžek je vhodnější zakoupit matrace dvě od jednoho výrobce, ale s rozdílnou tuhostí, které budou přesně odpovídat tomu, kdo na nich spí. I když se vyrábí matrace o rozměrech 180×200 nebo 160×200 cm v celku, nebudou svými vlastnostmi odpovídat oběma partnerům. Většinou se matrace v celku kupují do menších lůžek o šířce 140 cm. S těmi se i lépe manipuluje a snáze vyperete jejich potah.

Potah je také velmi důležitý, a pokud je kvalitní, může tvořit až čtvrtinu ceny celé matrace. Jeho materiál musí být prodyšný, přijímat a odvádět z těla vlhkost. Určitě je důležité, aby se dal sundat a vyprat kvůli likvidaci bakterií.

A jaký zvolit rošt

Matrace by se měla vybírat podle toho, kde bude uložená. Toto hledisko je důležité pro zachování kvality a dobréhomatrace-pena1 spánku.

Pružinové a taštičkové matrace je vhodné umístit na pevnou podložku. Mají dobré větrání, a proto není potřeba mít obavy z možné plísně. Nejsou vhodné na polohovací rošty.

Sendvičové PUR matrace se hodí na pevné i polohovací rošty. Nejsou doporučovány na motorové rošty. Zvláště pokud matrace obsahují jádra z kokosových vláken.

Pěnové matrace: BIO pěna, studená pěna, latex – tyto typy se hodí na všechny druhy roštů i na motorově polohovací.

Rady, které oceníte

Při výběru matrace nejsou špatné modely se zimní a letní stranou. Na jedné straně je potah, který v létě chladí a na druhé zase takový, který v zimě hřeje (z ovčího rouna či bavlny).

V poslední době je velmi moderní přidávat do potahů různě antialergické a antiseptické látky, které ještě zlepšují pohodlné a zdravé spaní.

Jedná se o:

 • Aloe vera – chladí a pečuje o pokožku
 • Stříbro – vlákna omezují statickou elektřinu a chrání proti prachu
 • Vitamín E a speciální látky – např. Resistant proti prachovým roztočům, plísním a bakteriím
 • Čili přídavek – na zahřátí do matrací pro ženy a mnoho dalšího

Matrace většinou vydrží 5 až 10 let. S ohledem na hygienické hledisko je vhodné omezit dobu užívání matrace a po skončení její životnosti ji vyměnit za novou.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.