Ti, kdo se zabývají prodejem koberců, dobře vědí, že existuje nespočet kritérií, podle kterých se dají koberce dělit. Dělení obvykle probíhá podle nejrůznějších parametrů, v dnešní době je důležitým Vybíráte nový koberechlediskem například materiál, ale také další jiná hlediska, kterým se budeme alespoň okrajově věnovat.

Společnost Vopi se již řadu let věnuje prodeji koberců a na svých stránkách www.vopi.cz nabízí široký sortiment, který dělí dle základních kategorií. Odborníci z této společnosti totiž dobře ví, že při výběru koberce záleží na mnoha faktorech.

Jak vybrat správný koberec?

Co se materiálů týče, koberce bývají z přírodních vláken, a to z vlny, bavlny, či přírodního hedvábí. Takové koberce mají vynikající izolační schopnosti, jsou velmi příjemné na dotyk, velmi odolné proti skvrnám a jsou schopny se také regenerovat po zatížení. Nevýhodou koberců z přírodních vláken však bývá jejich vyšší cena. Mezi koberci z umělých materiálů dominují ty, jež jsou vyrobeny z polyamidu, polyesteru, polypropylenu a polyakrylu. K hlavním výhodám koberců z umělých vláken patří jejich nízká pořizovací cena. Nevýhodou však je nižší životaschopnost a náchylnost na poškození vlákna v místech, kde koberec bývá více zatěžován.

Koberec podle funkce

Ve většině prodejen jsou koberce děleny také podle toho, k čemu jsou primárně určeny. Zákazníci pak mohou nakoupit bytové koberce, které ještě mohou být rozdělené do menších skupinek například na dětské koberce, koberce do ložnic či obývacích pokojů a jiných místností v bytě. Dále pak existují kancelářské a zátěžové koberce využívané ve větších provozech, například v hotelích a restauracích a obecně v místech s větší frekvencí pohybu.

Poslední frekventovanou kategorií je také ta, ve které jsou koberce rozřazeny podle způsobu pokládky. Kromě celoplošných koberců najdeme na pultech obchodů také kusové koberce, ať už jsou větší velikosti, nebo malé, kam řadíme například nášlapy na schody, u kterých je velkou výhodou snadná a rychlá výměna opotřebovaných kusů.

Existují také mnohá další kritéria, která jsou však pro běžného uživatele téměř nepotřebná. K nim se řadí například rozdělení koberců podle techniky výroby, nebo podle konstrukce jejich nášlapné plochy a další technická kritéria.

Obrázek: pixabay.com