banánový chia pudingV poslední době se v rámci zdravého životního stylu upřednostňují zdravé potraviny, mezi které patří i chia semínka. Jde o drobná semínka šlavěje hispánské původně pocházející z Latinské a Střední Ameriky. V dávné minulosti patřila chia semínka mezi hlavní potravinovou složku bájných Aztéků. Ti oplývali neskutečně dobrou fyzickou kondicí a pevným zdravím. Je důvod se domnívat, že se na tom podílela právě i tato semínka. Semínka obsahují proteiny, kvalitní sacharidy a zdravé tuky. Jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin, vápníku, vlákniny, vitamínů, antioxidantů, železa, fosforu, zinku, magnezia a dalších živin. V kombinaci s další zdraví prospěšnou potravinou – banány, je dnešní recept na banánový chia puding nejen bohatý na vitamíny a další důležité složky, ale rovněž velmi chutný a sytý. Můžete si tak připravit zdravou svačinku nebo snídani.

Potřebné ingredience

  • Zhruba 50g chia semínek
  • 0,5 l rostlinného mléka (mandlové, ovesné, rýžové)
  • Med nebo jiné sladidlo (agáve, javorový sirup)
  • 2 banány

Postup přípravy

Semínka si dáme do misky a zalijeme mlékem, ve kterém jsme rozmíchali med. Sladíme podle chuti, ale pamatujeme, že banány jsou dost sladké. Necháme stát do druhého dne v lednici – semínka se nasají a nabobtnají. Druhý den si oloupeme dva banány a vložíme do mixéru, zároveň s namočenými semínky a rozmixujeme do hladkého krému. Rozdělíme do pohárku a můžeme ozdobit malinami, jahodami nebo poprášit kakaem a skořicí. Fantazií se meze nekladou. Pokud jste nesladili mléko můžete nalít sirup nyní nahoru.

Rady a tipy: Doporučená denní dávka chia semínek je jedna PL. Předpokládá se, že recept na tento puding nesníte během jednoho dne. V lednici vám do dalšího dne vydrží nebo se můžete rozdělit s ostatními rodinnými příslušníky. Určitě bude všem chutnat a tento puding si zamilují.

Fotografie publikována se svolením nuchylee Photography/FreeDigitalPhotos.net