Jméno pro dítěVybrat jméno pro dítě představuje pro oba rodiče příjemnou povinnost, které by se měli zhostit s maximální pečlivostí. Většina rodičů v takové chvíli stojí před celou řadou otázek: „Je lepší vybrat klasické jméno, nebo si dnešní doba žádá něco extravagantnějšího?“ nebo „Mělo by vyhrát české jméno, nebo máme dát přednost cizímu?“ a spousta dalších otázek komplikuje šťastným rodičům rozhodování. Výběr jména netřeba podcenit. Uvědomte si, že se jménem, které vašemu dítku vyberete, bude žít celý život a může jej i v mnohém ovlivnit. Dávno odzvonilo dobám, kdy jste měli na výběr jen pár desítek jmen. V současné době totiž máte více než pestré možnosti. A jak tedy jméno pro dítě vybrat?

  1.  Jaké je vaše příjmení?

    Vaše příjmení vám při výběru jména může hodně pomoci. Snažte se být soudní a nevymýšlejte prapodivné kombinace. Berte ohled nejen na délku, ale i výslovnost a případně i gramatiku.  Jméno pro dítě by se mělo líbit oběma rodičům. Nevhodná je kupříkladu kombinace „Jan Janeček“ či „Petr Petrovín“ a podobně. Jméno a příjemní by k sobě mělo dokonale ladit, mělo by pěkně znít a nekomplikovat vašemu dítku život.

  2. Pozor na extravagantnost

    Exotická jména možná zní zajímavě, vaše dítě na to v pozdějších letech může mít jiný názor. Nejenže by díky němu vybočovalo z řady, ale mohlo by být mnohdy vyzváno k odůvodnění jeho původu či vysvětlení pravopisu či výslovnosti. Nezvyklé jméno se může stát terčem posměchu.

  3. TOP 10 – jaké jsou plusy a mínusy nejoblíbenějších jmen?

    Vybrat jméno pro dítě podle TOP 10 nejpopulárnějších jmen má své kladné i stinné stránky. Rozhodnete-li se zvolit jedno jméno z topky, věřte, že se stejně jako vy mohlo rozhodnout dalších 10 rodičů a pak se v jedné třídě sejdou čtyři Aničky a pět Honzíků. A to pro dítě nemusí být zrovna ideální. Ovšem vezmeme-li to z druhé strany, některé děti mají rády to, co je známé a důvěrné, tudíž frekventovanost jejich jména je mnohdy může svým způsobem i uklidnit.

Fotografie publikována se svolením Patrisyu FreeDigitalPhotos.net