Patrně už se nemůžete dočkat, až poletíte na zaslouženou dovolenou či alespoň prodloužený víkend k přátelům do zahraničí. K cestování se pojí i nutná příprava, která zahrnuje balení osobních věcí, naplánovat časy, odvoz na letiště, a také bezpochyby vybrat cestovní pojištění.

Pokud hodláte cestovat opravdu komfortně, nepodceňujte výběr vhodného zavazadla. Špatně zvolené zavazadlo a sbalené věci mohou znamenat přítěž. A naopak to správné zavazadlo a dobře zabalené věci celou cestu usnadní. Dnes je možné pořídit celou škálu kvalitních zavazadel od různých výrobců. Jen vybrat správně.

Obyčejné cestovní zavazadlo sice seženete už za tisícovku, ovšem chcete-li opravdu kvalitu, budete muset vydat alespoň dvakrát tolik. Tato investice se však vyplatí. Nejdůležitější je vybrat správnou velikost.

Velikost zavazadla

Na kratší cesty a pobyty vám bude stačit kabinový kufr do letadla, přičemž si ušetříte i finance za příplatek za zavazadlo. Je vhodné prostudovat podmínky letecké společnosti, se kterou poletíte. Většinou by výška takového kufru neměla přesáhnout 55 cm, šířka je povolena do 40 cm a hloubka 20 cm. Nicméně lépe je mrknout do pravidel, uváděné míry se mohou mírně lišit.

Jestliže letíte do zahraničí na delší dobu a potřebujete sebou více věcí, je dobré vybírat zavazadlo s ohledem na vlastní výšku a fyzické síly. Existují také kufry, které disponují možností rozšíření objemu (expandér), což využijete především, na cestách, pokud hodláte nakupovat oblečení nebo objemnější suvenýry. K standardním funkcím zavazadla patří nastavitelná vysouvací rukojeť, 2 nebo 4 kolečka, vnitřní síťová přepážka, vnitřní kapsy a bezpečnostní popruhy.

Materiál zavazadla

Výběr materiálu je rovněž důležitý. Na výběr máte plast (více typů plastů), kůži, textil. V podstatě záleží na tom, čemu dáváte přednost. Textilní kufry mohou zaujmout pro svou nízkou hmotnost, často je lze „nafouknout“ odepnutím zipů (zvětšený úložný prostor). Kožené jsou zase elegantní, ale náchylné na poškození (poškrábání). Plastové (skořepinové) kufry jsou odolné proti poškození, dešti a navíc lépe chrání obsah. Vhodným výběrem zavazadla můžete zamezit nežádoucímu poničení při letištní kontrole.

Speciální požadavky

Co se speciálních prvků týče, patří zde například kovový či kódový zámek. K dalším speciálním požadavkům patří madla, která při manipulaci s kufrem přijdou vhod, kolečka (čím jsou kolečka větší, tím je jízda pohodlnější), vnitřní i vnější kapsy, speciální prostor pro špinavé prádlo, vestavěné ramínko či zrcadlo a další.

Před nákupem nového zavazadla je také dobré znát předpisy letištních kontrol, co se velikosti, hmotnosti, či uzamčení kufrů týče. Pokud už předem víte, že dodržet hmotnost bude těžký oříšek, vybírejte mezi kufry lehké váhy.

Fotografie: Pixabay