Jde vašemu pejskovi cítit zápach z tlamy? Mohlo by to značit i závažné onemocnění! Skoncujte s bakteriemi! Můžete tak svému mazlíčkovi dokonce zachránit život!

jak-vycistit-psovi-zubyAž 90% pejsků trápí zubní plak, nažloutlý zubní kámen, zubní kazy a odér z mordy. Tyto ukazatelé však mohou představovat i něco mnohem vážnějšího, než jen špatnou hygienu psí mordy. Bakterie se skrze dásně dostanou do krevního řečiště a usadí se na srdci vašeho mazlíčka. Rozbijte bakteriím jejich plány a naučte se společně čistit jeho zuby.

Jak čistit psovi zuby

Zvířecí lékaři (veterináři) se shodují v tom, že k čištění zubů je nejlepší psí zubní pasta a zubní kartáček určen právě pejskům.  Určitě jej nemusíte mít položený zrovna na umývadle vedle svého kartáčku. Bohatě vystačí vytáhnout jej 1-2x za dva týdny a chlupáčovi důkladně vydrhnout tlamičku. Ovšem na tento proces ho musíte nejdříve dobře připravit. S troškou trpělivosti to určitě oba zvládnete na jedničku.

  • Postupně nechte svého psa zvykat na chuť zubní pasty. Trochu pasty si dejte na prst a nechte ho pastu olízat. Opakujte tento proces několikrát, a pak prstem od pasty začněte jemně klouzat po jeho předních zubech.
  • Seznamte ho se zubním kartáčkem.  Trošku pasty, kterou už zná, dejte na jeho kartáček a opět ho nechte ji slízat.
  • Po několika takových lekcí si sedněte za svého psa – uchopte jeho mordu tak, aby nemohl žvýkat a začněte s čištěním. Pohybem nahoru a dolů čistěte přední zuby i špičáky. Nevynechejte ani oblast kořene zubu, kde se právě usazují bakterie nejvíce a nezapomeňte ani na masírování dásní.
  • Pokračujte dále s čištěním až dozadu k řezákům. Ovšem to jen za předpokladu, že je váš mazlíček v klidu a uvolněný. Tady postupujte velmi jemně, řezáky jsou nejcitlivější část psí mordy.

Granule, dřevěné a dentální hračky pro psy

Přirozené čištění zubů je rovněž naprostou nezbytností. Psi velmi rádi koušou různé předměty. Ideální jsou pro tyto případy hračky z tvrdého dřeva. To odstraní zubní plak i špínu, dokonce z úzkých mezizubních prostor. K dalším vynikajícím pomůckám patří hračky z tvrdé gumy nebo hračky s štětinkami, jelikož prokrvují psí dásně. Zlikvidovat zubní plak i kámen mohou dokonce granule. Jsou-li tvrdší, větší a pórovité donutí pejska pořádně kousat. Jejich křoupáním se pak otírá zubní plak – ovšem pouze na granule se nespoléhejte. Chce to hračky, granule a občas i ten zubní kartáček.

Obrázek: pixabay.com