vitamíny a doplňky stravyVitamíny, doplňky stravy a léčivé látky – užíváme je, abychom tělu prospěli. Ale nakolik budou efektivní a pro tělo užitečné, záleží na jedné jejich důležité vlastnosti, a tou je jejich biologická dostupnost. Ta určuje vstřebatelnost látky, tedy laicky řečeno – nakolik dokáže tělo danou látku využít. A odborníci pomalu přicházejí na to, jak ji navýšit.

 Polyfenoly jako kurkumin, resveratrol nebo mangiferin měly dlouhou dobu zásadní nevýhodu ve své nízké vstřebatelnosti. Nyní se odborníkům podařilo je “přimět” k tomu, aby ze sebe vydaly to nejlepší. Přidáním speciálních látek, jako je piperin a lecitin, již dosáhli jejich mnohanásobné vstřebatelnosti.

Aby látky působily tam, kde je potřeba

 Při nízké vstřebatelnosti konkrétní látky si tělo pacienta poradí jen s minimálním množstvím látky a zbytek bez užitku vyloučí. Zvýšení vstřebatelnosti uvedených polyfenolů tedy otevírá pacientům nové možnosti, význam by mohly mít zejména u pacientů trpících neuropatickou bolestí. “Diabetická periferní neuropatie (DPN) je jednou z běžných komplikací diabetu a nejčastějším typem periferní neuropatie vůbec,” uvádí ve své stati PharmDr. Ondřej Zendulka, Ph.D.[1]

Proč neuropatická bolest? A proč právě diabetici?Neurony

Výkyvy hladiny cukru, které jsou časté právě u diabetiků, způsobují poškození drobných periferních nervů. Neuropatická bolest se často vyskytuje také u lidí léčených cytostatiky (látkami používanými k léčbě nádorových onemocnění). Bolest se projevuje nočními maximy, může být ostrá až palčivá, může mít záchvatovitý charakter. Neuropatická bolest bývá většinou rezistentní na analgetika a léky, u jednotlivých pacientů existují odlišné mechanismy vedoucí k rozdílnému rozsahu a kvalitě bolesti.

 Z toho vyplývá, že je velmi složité a komplikované neuropatickou bolest léčebnými postupy ovlivnit a je zapotřebí individuálního a citlivého přístupu. A právě zde mohou uvedené polyfenoly s usnadněným vstřebáváním otevřít nové možnosti. Kurkumin, resveratrol a mangiferin společně s látkami potřebnými k usnadnění vstřebávání obsahuje například český doplněk stravy Neuritogen.

[1]PharmDr. Ondřej Zendulka, Ph.D.: Perspektivní farmakoterapeutické možnosti u diabetické a cytostatiky indukované neuropatie, Remedia, ročník 23, číslo 4/2013