Vztek u dětíVálení se po zemi, zběsilé házení hračkami, kopání a křičení – tak se nejčastěji projevuje vztek u dětí, se kterým si spousta rodičů vůbec neví rady.

Ačkoli si to možná nechcete jakožto rodič přiznat, jakmile se vaše dítko začne vztekat – a je jedno jestli doma, na veřejnosti nebo na návštěvě u příbuzných – jste na něho krátcí a jen marně si lámete hlavu, jak tyto projevy vhodným způsobem zastavit. Obdobím vztekání si projde každé dítě, což ale není omluva. V dnešním článku vám poradíme, jak ustát vztek u dětí a jak proti němu zakročit.

Proti vzteku smíchem

Vztek u dětí nejlépe a nejrychleji odbouráte smíchem. Ovšem pozor – nesmí jít o pošklebování, posmívání, sarkasmus nebo ironii! Pokud se ale ve chvíli, kdy se dítě začne vztekat, společně zasmějete, nezbude po chvilce po záchvatu vzteku jediné památky. Pokud si ale nedáte pozor a byť nechtěně se dítku začnete posmívat, je možné, že v něm vyvoláte daleko větší agresi, neboť děti jsou na tohle velmi vnímavé a poznají, v jakém smyslu s nimi jednáte. Snažte se dítěti ukázat, že si umíte udělat srandu za jakékoli situace a pokaždé se dá najít něco, čemu se můžete zasmát.

Hledejte chybu u sebe

Vztek u dětí může být vyvolán i reakcemi rodičů, tak si na to dejte pozor. Možná patříte k těm, kteří nejdou pro hrubé slovo daleko, což je špatně. Pokud dítko zchladíte studenou sprškou za každičkou chybu, které se dopustí, ihned na něco budete křičet a startovat i kvůli naprosté prkotině, zapříčiníte se o to, že vaše ratolest začne jednat stejně. Naučte se proto hledat chybu sami v sobě a zkuste ke svým zbytečným výbuchům přistupovat jinak. Nikdo přece není neomylný a děti už vůbec ne, tak na to myslete.

Naučte se vztek u dětí koordinovat

Vztek u dětí je mnohdy projevem agrese a s tím je něco potřeba udělat již na samotném začátku. Uvědomte si, že dítko možná ještě neumí reagovat na pocity zklamání či frustrace jiným způsobem, nežli právě vztekem. Naučte jej proto jeho vztek koordinovat tak, aby jednalo v patřičných mezích. Společně si sedněte a vymyslete vhodný způsob, kterým bude vaše dítě moci dát najevo nespokojenost a jiné negativní pocity – samozřejmě jinak, nežli kousáním, kopáním, křičením nebo válením se po zemi.

Fotografie publikována se svolením Clare Bloomfield FreeDigitalPhotos.net