záclony (2)Chceme-li zútulnit náš domov a vytvořit intimitu domácího prostředí, nestačí pouze chladnost, neosobnost a sterilita. Potřebujeme něco mnohem víc. K tomuto účelu slouží  záclony a závěsy.

Záclony odpradávna sloužily k dotvoření a zútulnění domova. Mají bezesporu mnoho dalších jiných funkcí. Například zabránit nežádoucím pohledům zvenčí. Záclona je lehoučký, průsvitný textilní materiál, jež slouží k dekorativním účelům, částečnému stínění a clonění pohledu do interiéru.

Různé druhy záclon

Moderní záclony se dnes nabízejí v mnoha variantách: organza, voál, žakárové a vyšívané záclony, provázkové či sítě. V závislosti na tip záclony volíme pak ještě doplňky, jako jsou závěsy. Záclony a závěsy nevyšly nikdy z módy a není se čemu divit. Okna bez nich vypadají prázdně a smutně. Jsou doslova jejich šperkem. Dokážou zútulnit domov, rozveselit i zastínit místnost a okna rázem ožijí.

Proč si pořídit závěsy?

Ať už máte doma žaluzie či nikoliv – závěsy přispějí k zútulnění domova a vytvoří intimitu domácího prostředí. V případě starých oken či dveří navíc slouží i jako tepelná zábrana proti proudění chladného vzduchu zvenčí, případně opačně, proti úniku tepla. Levné závěsy vám ušetří nějakou tu korunu a přitom perfektně splní účel. Bát se nemusíte ani kontrastů, ale vždy pamatujte na vyvážení studených a teplých odstínů. Raději používejte vícero odstínů jedné barvy v místnosti, než abyste plácali příliš mnoho barev naráz.

Dekorativní textilie

Záclony a závěsy jsou důležitou součástí našich domovů, ale zapomínat nesmíme ani na další textilie. Tím jsou ubrusy, prostírání, přehozy, teplé deky, polštářky. Mnohé z těchto pomocníků nejenže plní dekorativní funkci, ale využíváme je i v běžném životě. Stůl bez prostírání či ubrusu působí hole. Jen vzpomeňte na pohádku „Ubrousku prostři se“. Stůl s dekorativními prvky láká už sám od sebe k pohoštění. I taková teplá deka a polštář na pohovce přijde vhod nejen u večerního sledování televize, ale i po obědovém šlofíčku. Zpříjemněte si pobyt doma díky dekorativním textiliím.

Obrázek: pixabay.com