zánět močového měchýřeVětšina žen, ale i mužů se s tímto velmi nepříjemným onemocněním už měla tu čest setkat. O tom, jak nepříjemné, bolestivé až palčivé onemocnění to je, nemusím psát dlouze. Někdo zažil jednou, dvakrát a jinému se onemocnění průběžně vrací. Statistiky uvádí, že jen v ČR onemocnělo zánětem močového měchýře až 70% žen a patnácti procentům se toto onemocnění opakovaně vrací. I já jsem patřila mezi oněch 15%. Urologické potíže nepatří zrovna mezi příjemná témata a mnoho z nás se o nich stydí mluvit. Avšak je důležité mít na paměti, že neléčený zánět může přejít až do chronického stádia. Za většinou infekcí močových cest se skrývá baktérie Escherichia coli, která se dostává z konečníku do močové trubice a dále pak proniká do močového měchýře.

Příčin je mnoho – důležitá je prevence

Proto je velmi důležité učit už malé holčičky, že po močení se mají utírat zepředu dozadu. V opačném případě hrozí zavedení bakterie ze střev právě do močové trubice. Mezi další příčiny patří neléčená infekce v pochvě. Proto je nanejvýš vhodné nechat si udělat na gynekologii bakteriální stěry a podstoupit urologická vyšetření. Opakující se záněty jsou známkou toho, že něco není v pořádku. Bakterie může uvnitř „dřímat“ a při oslabené imunitě (často v jarním a podzimním období) udeří. Léto naopak nahrává kvasinkám a je také spouštěčem infekce.

Pozor na sníženou imunitu

Infekce většinou udeří v nejméně příhodnou dobu a to je: větší zátěž v práci, stres, rodinné problémy. Tělo se tak nedokáže bránit a je mnohem více, náchylnější. Akutní onemocnění vzniká jako náhlá reakce v močových cestách a poznáme jí snadno. Palčivá a nepříjemná bolest u močení, nutkání na časté močení. Po nasazení vhodné léčby rychle odezní. Chronická forma se projevuje dlouhodobými a neustále se opakujícími problémy. Bolest nemusí být až tak výrazná, zato dlouhodobá. V případě podcenění vyšetření a dlouhodobé léčby mohou nastat kompilace v celém vylučovacím systému a potíže s ledvinami.

Cenné informace

  • Dostatečný přísun tekutin
  • Nosit teplé oblečení – zapomeňte na bederní kalhoty. Nezapomínejte na ponožky
  • Snažte se močit pravidelně a nezadržovat čůrání. Ženy, které močení zadržují, trpí na záněty častěji
  • Prevence: brusinky v jakékoliv formě. Sušené, džusy, extrakty, brusinkové čaje, tobolky. Látky obsažené v brusinkách brání baktériím vytvořit biofilm a neudrží se na stěně močového měchýře. S močením jsou pak vyplaveny ven.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net