biopotravinyJiž 10 let je v České republice září měsícem biopotravin. Tuto kampaň vede Ministerstvo zemědělství. Jeho mottem je „ Bio pro každého“. Zájem o biopotraviny neustále každým roste, i když široká veřejnost pod názvem „BIO“ často vidí, jen vysokou cenu a o kvalitě nemají ani tušení, či zájem. Stále se drží hesla „za méně peněz, ale více.“ Ale je tomu tak? Něco málo vám přiblížíme z biopotravin.

Zdravý životní styl

Největšími spotřebiteli biopotravin jsou lidé, kteří se zajímají o zdravý životní styl. Ať už jsou to vegetariáni, vegani, ale především – maminky našich malých dětí. Kvalitní strava je nejdůležitější pro správný a zdravý růst. Maminky si to dobře uvědomují a často navštěvují tyto specializované obchody, ale také farmářské trhy, či jen tak nakoupí u staršího pána prodávající jablka, švestky, brambory aj. Jejich cena je oproti konvenčním zdrojům dražší, ale ne až o tolik, jakou my máme představu. Proč je ale tomu tak? Důvodem je to, že biopotraviny musí splňovat přísná zdravotní, zemědělská kritéria, která jsou daná zákonem. Biopotraviny procházejí celou řadou kontrol, testování. Nesmí se používat žádná umělá hnojiva a chemické přípravky (pesticidy, herbicidy), zvířatům je umožněn přirozený způsob života. Tohle je ta vyšší cena, za kterou my asi nechceme platit. Ale co kvalita? Na tu jsme zapomněli? Tak zkuste ochutnat nějakou potravinu z BIO. Vaše chuťové buňky hned rozeznají rozdíl. Jejich vůně, barva, chuť je úplně jiná, než konveční zdroj. A to není všechno. Mají mnohem více minerálů, vitamínů a nemusíme se obávat nebezpečných látek, které konvenční zdroje často obsahují, byť je to jen v menších stopových prvcích.

Jak poznám, že je to BIO?zdraví

Každý výrobek má na obale značku, logo. Česka republika má motiv „zelený list“ s evropskými hvězdami. Mezinárodní značka je už opatřená nápisem „Produkt ekologického zemědělství “, zvanou biozebra.

Šetříme přírodu

Biopotraviny jsou velice ekologicky šetrné pro trvalou udržitelnost naší planety. Darů naši Země si musíme vážit. Vždyť ona nám dává tolik bohatství, krásy a zdraví!

Fotografie publikována se svolením marcolm,  Keattikorn Photography/FreeDigitalPhotos.net