zázvorZázvor je velice ceněný nejen pro svou léčivou sílu, ale i pro využití v kulinářském umění již po staletí. Zázvor se získává z oddenků rostliny zvané Zingiber officinale (zázvor pravý).

Jeho netypický tvar a barvu nelze přehlédnout jak v supermarketech, jak v prodejně se zdravou výživou. Zázvor pochází z východní  Asie, kde se používal před více než třemi tisíci léty. Bylo to velmi drahé koření, ale díky zázračným účinkům se začal vyvážet jak do Evropy, tak i do Jižní Ameriky, či Mexika.

Zdraví skryté v zázvoru

Mnoho vědeckých studií prokazují, že zázvor má několik pozitivních, léčivých účinků na naše zdraví. Obsahuje cenné minerály, jako je hořčík, draslík, měď, mangan, ale i vitamíny C, A, B, E. Další významnou složkou v zázvoru je gingerol. Jedná se o žlutou kapalinu, která přináší úlevu nejen při migréně, ale zvyšuje také kardiovaskulární činnost. Obecně by se dalo říci, že zázvor působí nejen na naši celkovou psychiku, ale i fyzický stav. Pojďme se tedy blíže podívat na to, kde působí léčivý zázvor.

Podpora trávení

V dnešní době není nic zvláštního na tom, že skoro každý člověk sem tam trpí poruchou trávení. Někdo to má způsobené stresem, jiný jídlem či jinými zdravotními problémy. Může nastat i horší varianta, a to, že máme chronickou poruchu trávení. Zde je léčba mnohem obtížnější. Chronické trávení je charakterizováno opakující se mi bolestmi břicha v horní části. Je to způsobeno tím, že dochází ke zpožděnému vyprazdňování žaludku. Zde je pomocníkem práškový zázvor, kdy si stačí vzít jednu polévkovou lžíci po jídle a úlevu pocítíte do 15 minut.

Ženské starosti

Ať už je žena těhotná nebo má bolesti při menstruaci či potřebuje držet dietu a shodit pár kilo navíc, vždy se jedná o náročné a delší období. Moderní medicína nabízí velkou škálu medikamentů, které působí právě tam, kde potřebujeme. Ale je to chemie a málo které léky nemají vedlejší účinky. A co tak vyzkoušet přírodní medicínu? Jedním z tradičních použití zázvoru je pro úlevu od bolesti a to včetně menstruačního cyklu. Důležité je ale to, aby se práškový zázvor používal hned na začátku bolesti a po dobu nejlépe tří dnů.

Zdravé srdce

Mnoho lékařských studií prokázalo, že pravidelné užívání práškového zázvoru snižuje hladinu cholesterolu v krvi a dochází ke snížení rizikových faktorů srdečních onemocnění. Zázvor ale nepůsobí jen na srdce. Pozitivně působí taktéž na mozek, kde zlepšuje mozkové funkce a může nás chránit proti Alzheimerově nemoci.

Fotografie publikována se svolením od Praisaeng Photography FreeDigitalPhotos.net