obavy z poroduSkoro každá žena má před porodem určité obavy. Zvlášť pokud jde o prvorodičku. Jde o něco nového a tak neví, co má očekávat. Strach z bolestí, případných komplikací a toho, jak to vše bude před i po porodu probíhat.

Prvorodičky

Žádná žena, která rodí prvně, neví, jaké jsou porodní bolesti. Navíc se bohužel traduje, že je to příšerné utrpení. Porodní bolesti nejsou však stejné, jako třeba bolesti u menstruace či jiná bolest. Pokud porod probíhá přirozeným způsobem, bolest zaznamenávají nižší oddíly v mozku a žena je vnímá rozmazaně. Díky retrográdní amnézii, okamžikem narození miminka a vyplavením endorfinů – hormonů štěstí, na bolest rychle zapomenete. Jistě, že jde o proces, kdy žena vydá ze sebe maximum, ale kdyby to byla taková hrůza, nerodí se dnes a denně další děti. Hodně záleží na tom, kolik žena dokáže snést. Některá omdlévá už při odběru krve a jiná se zlomenou nohou doskáče sama k lékaři. Ale jde spíše o to, že tělo ženy je nastaveno tak, že porod zvládne. Jsou porody, kde to jde lehce, ale jsou porody, které dají skutečně zabrat. Nicméně dnešní doba umí „zázraky“ a vy se můžete v klidu na celý proces připravit.

Důležitá je pohoda

Nejdůležitější je na porodu proces fyzického i psychického uvolnění. To se povede v případě, když má žena pocit bezpečí a klidu. Bohužel mnohdy atmosféra porodnice k tomuto pocitu nepřispívá. S nemocnicí máme většinou spojeny vzpomínky na bolest a stres, než na pohodu a radost. Je vědecky prokázáno, že strach uzavírá dělohu, a tím se porod může značně prodloužit i komplikovat.

Školení pro maminky

Spousta novopečených maminek si před porodem určí vlastní plán, a když nejde vše podle jejích představ, jsou zatrpklé a zklamané. Doporučuje se nechat myšlenky volně plynout a poslouchat před porodem například relaxační muziku nebo použít jiné uvolňující metody. S přípravou na tohle období pomáhají různá školení a kurzy pro prvorodičky. Tyhle kurzy se naštěstí dají absolvovat z pohodlí domova prostřednictvím internetu a tak těhotná žena nemusí nikam dojíždět a přesto se dozví to nejdůležitější. Včetně toho, jak se připravit na pobyt v porodnici. Novopečené maminky tak získají důležité informace, až po péči o narozené děťátko.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net