sušené ovoceKoho by občas nepřepadla „slina“ a nedostal chuť něco mlsat. Jenže cpát do sebe bonbóny, chipsy, oplatky není zrovna ideální řešení. Nejen, že tělu to moc neprospívá, protože v těchto potravinách živiny nehledejte, ještě ohrožujete svou tělesnou váhu a tím i své zdraví. Jasně, že i výše jmenované pochoutky sem tam neublíží, ale nemělo by to být pravidlo. Co si tedy mohu do útrob své špíže přichystat, aby to bylo zdravé a přitom splnilo účel? Existuje neomezené množství různých možností v závislosti, zda nás přepadne chuť na slané či sladké. Tyto chutě většinou souvisí s nějakou nerovnováhou a absenci důležitých živin. To však dnes probírat nebudeme. Přináším pár tipů na zdravé mlsání. Jak jinak než z řad ovoce a zeleniny.

Zdravé mlsání sladká varianta

Sušené banány

Jsou lehce stravitelné a dokonce hypoalergenní , což se o oříšcích říci nedá. Obsahují draslík, hořčík, zinek, fosfor, železo, vápník a navíc má jemnou a lehce křupavou chuť. Nesrovnatelně lepší než křoupat sušenky plné bílého cukru.

Sušené brusinky

Patří mezi mé kyselkavé oblíbenkyně. Když už jsem přeslazená z banánů, papáji či ananasu s radostí sáhnu po brusince. Jsou nejen velmi chutné, ale vyhledávané pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Využívají se jako podpůrný prostředek k léčbě různých zánětů a obsahují antioxidanty, vitamíny a vlákninu. Možná vás překvapí, že sušené brusinky jsou i prevence proti zubnímu kazu. To se vám u čokolády nestane.

Zdravé mlsání slaná varianta

Chipsy z červené řepy

Řepa obsahuje vitamíny skupiny B, C, železo, hořčík, draslík, kyselinu listovou a spoustu dalších prospěšných živin. Chipsy se dají buď koupit hotové, nebo se je doma podle různých receptů můžete vyrobit sami do zásoby.

Chipsy z brambor

Červená řepa nemusí chutnat každému, ale chipsy z brambor jsou výtečnou náhradou za klasické chispy, jak je známe. Viděla jsem recepty do trouby, ale i mikrovlnky. Z nutričního pohledu jsou nejdůležitější v bramborách sacharidy.

Fotografie publikována se svolením voraorn Photography/FreeDigitalPhotos.net